Elzárja a gázt a Gazprom

Hozzálátott Ukrajnának szánt gázszállításainak leállításához az orosz Gazprom újév reggelén, miután a szomszéd ország elutasította drasztikus áremelési követelését.

Az orosz állami gázmonopólium már vasárnap délelőtt fél tíz (közép-európai idő szerint reggel fél nyolc) után megkezdte a nyomás csökkentését az Ukrajnába irányuló két fővezetéken.

- A Gazprom kénytelen leállítani a szállításokat, miután ukrán partnere, a Naftohaz hivatalosan elutasította utolsó ajánlatát, amelyben három hónapos haladékot kínált a "piaci árak" bevezetésére - közölte Szergej Kuprjanov, a Gazprom szóvivője, hangsúlyozva, hogy az Európába (így Magyarországra is) szánt tranzitgáz teljes mennyiségben áramlik tovább másik három vezetéken.

A tárgyalások mindeddig meghiúsultak a 2006-os gázárra és gáztranzitra vonatkozó jegyzőkönyvekről. Ukrajna eddig ezer köbméterenként 50 dollárért kapta az orosz gázt, és legfeljebb 80 dollárt tart elfogadhatónak 2006-ban, még az "európai árképzés" Ukrajnára alkalmazott módszerével is. A Gazprom csaknem ötszörös árat, 230 dollárt követel, s ennek igazolására használja a "piaci ár" kifejezést.

Kuprjanov súlyos vádakkal illette a kijevi vezetőséget. "Kezdettől fogva arra álltak rá, hogy január 1-jétől megkezdjék a gáz jogellenes vételezését, pontosabban az ellopását az európai fogyasztóktól" - mondta a Gazprom-szóvivő, aki nem rejtette véka alá a csapelzárás politikai hátterét. "Az ukrán hatóságok nehezen, pontosabban egyáltalán nem tudják majd megmagyarázni népüknek rövidlátó politikájuk okát" - mondta.

A Gazprom korábban közölte, hogy ha Ukrajna megcsapolná a tranzitgázt, akkor a stockholmi kereskedelmi kamara döntőbíróságához fordul, miközben földalatti tárolóiból és más utakon teljesíti szállítási kötelezettségeit európai vevőivel szemben. A Naftohaz viszont azért kíván döntőbírósághoz fordulni, mert a tavaly augusztusban öt évre kötött orosz-ukrán megállapodás ezer köbméterenként 50 dollárban rögzítette gázárat (még ha elő is irányozta évenkénti korrigálását kölcsönös megegyezéssel).

Ukrajnában elismerték a nyomáscsökkenést

A Nyeftyegaz Ukraini energetikai vállalat vasárnap délelőtt megerősítette, hogy csökken a gáznyomás az ország vezetékrendszerében, miután az orosz Gazprom állami monopólium a két ország megoldatlan gázárvitája miatt hozzálátott a vezetékek elzárásához. "Információim szerint csökken a nyomás" - mondta az ukrán vállalat vezetőjének sajtótitkára mintegy másfél órával azután, hogy a Gazprom bejelentette: megkezdte az Ukrajnának szánt gáz elzárását.

Ugyanakkor az ország legnagyobb gázszállítójának számító Gaz Ukraini cégnél arról adtak tájékoztatást, hogy a fogyasztókat egyelőre nem érinti a nyomáscsökkenés. Ukrajna legnagyobb gázfelhasználói már keresik az alternatív forrásokat. Volodimir Sandra iparpolitikai miniszter közlése szerint az orosz kapcsolatokkal rendelkező ukrán vegyi üzemek többsége közvetlen vásárlásokra áll át ezer köbméterenként 100 dollár alatti áron.

Oroszország eddig 50 dollárt kért a földgáz ezer köbméteréért, a legutóbbi ultimátumában azonban már 230 dolláros, úgymond piaci ár elfogadását követelte Ukrajnától.

Európa energiaválságba kerülhet

Európában energiaválság következhet be amiatt, hogy a Gazprom orosz állami földgáz monopólium újév reggelén hozzálátott Ukrajnának szánt gázszállításainak leállításához, miután a szomszéd ország elutasította drasztikus áremelési követelését - vélik londoni elemzők. Az Európai Unió illetékesei január 4-én vitatják meg a kialakult helyzetet. Az elemzők emlékeztetnek arra, hogy Európa földgázszükségeltének egynegyedét Oroszországból szerzi be, többségét az Ukrajnán át haladó vezetéken keresztül, de elképzelhető, hogy Ukrajna továbbra is megcsapolja a vezetéket, és így kevesebb gáz juthat Európába.

Iparági források szerint Európa-szerte készenlétben állnak a tárolók üzemeltetői, hogy az ellátás zavartalan biztosítása céljából megnyissák a tartalékokat, illetve más forrásból - például Norvégiától, Hollandiától - több földgázt vegyenek. Teszik ezt mindezt annak ellenére, hogy a Gazprom ígéretet tett: nem lesznek fennakadások a szállításban. Mindamellett az Ukrajnába irányuló orosz gázszállítások leállítása mindenképpen feszültséget okozhat Európában, arról nem beszélve, hogy tovább emelkedhetnek az árak, amelyek már most is csúcson vannak az olaj drágulásával összhangban. A Gazprom már vasárnap délelőtt fél tíz (közép-európai idő szerint reggel fél nyolc) után megkezdte a nyomás csökkentését az Ukrajnába irányuló két fővezetéken.

A tárgyalások mindeddig meghiúsultak a 2006-os gázárra és gáztranzitra vonatkozó jegyzőkönyvekről. Ukrajna eddig ezer köbméterenként 50 dollárért kapta az orosz gázt, és legfeljebb 80 dollárt tart elfogadhatónak 2006-ban, még az "európai árképzés" Ukrajnára alkalmazott módszerével is, a Gazprom csaknem ötszörös árat, 230 dollárt követel.

A Gazprom korábban közölte, hogy ha Ukrajna megcsapolná a tranzitgázt, akkor a stockholmi kereskedelmi kamara döntőbíróságához fordul, miközben földalatti tárolóiból és más utakon teljesíti szállítási kötelezettségeit európai vevőivel szemben. A Naftohaz viszont azért kíván döntőbírósághoz fordulni, mert a tavaly augusztusban öt évre kötött orosz-ukrán megállapodás ezer köbméterenként 50 dollárban rögzítette gázárat (még ha elő is irányozta évenkénti korrigálását kölcsönös megegyezéssel).

Naftohaz: a Gazprom csökkentette az európai szállításokat is

Az európai országoknak szánt gáz mennyiségét is csökkentette az orosz Gazprom - állította az ukrán partnermonopólium, a Naftohaz újév napján az Interfax hírügynökség szerint.

Az orosz monopólium, a Gazprom szóvivője Szergej Kuprjanov megismételte, hogy az európai exportmennyiséget hiánytalanul szállítják Ukrajna felé, és hozzátette: estére már ki lehet mutatni az Ukrajna és a vele szomszédos EU-tagok, köztük Magyarország határán lévő mérőállomásokon, hogy a Naftohaz megcsapolja-e a tranzitgázt.

Ezzel szemben a Naftohaz azt közölte, hogy a Gazprom az európai tranzithálózat egyes vezetékein is leállította a szállításokat, ami megengedhetetlen. Ez ugyanis csökkentheti a nyomást ebben a hálózatban, s így korlátozhatja az Európába irányuló szállításokat. A Naftohaz szerint a Gazprom napi 187 millió köbméterrel csökkentette ukrajnai szállításait.

A tárgyalások mindeddig meghiúsultak a 2006-os gázárra és gáztranzitra vonatkozó jegyzőkönyvekről. Ukrajna eddig ezer köbméterenként 50 dollárért kapta az orosz gázt, és legfeljebb 80 dollárt tart elfogadhatónak 2006-ban, még az "európai árképzés" Ukrajnára alkalmazott módszerével is. A Gazprom csaknem ötszörös árat, 230 dollárt követel. A Gazprom korábban közölte, hogy ha Ukrajna megcsapolná a tranzitgázt, akkor a stockholmi kereskedelmi kamara döntőbíróságához fordul, miközben föld alatti tárolóiból és más utakon teljesíti szállítási kötelezettségeit európai vevőivel szemben.

Nyomáscsökkenés érezhető Lengyelországban

Nyomáscsökkenést érzékelt a lengyelországi gázvezetékekben a lengyel gázművek saját közlése szerint vasárnap azután, hogy Oroszország délelőtt elkezdte az Ukrajnának szánt gázszállításainak leállítását. A nyomáscsökkenést a lengyel-ukrán határon fekvő Drozdowiczénél észlelték - áll a gázszolgáltató közleményében.

A kommüniké a Gazprom orosz gázmonopólium azon döntését jelölte meg a nyomáscsökkenés okaként, hogy korlátozza az Ukrajnának szállított gáz mennyiségét. A közlés szerint e korlátozás a Lengyelországban felhasznált teljes gázmennyiség 14 százalékát érinti.

Moszkva szerint Kijev politikai manipulációra használja a gázproblémát

Közvetlenül az Ukrajnának szánt orosz gázszállítások újévi leállítása után a moszkvai külügyminisztérium megvádolta a kijevi vezetőséget: ő szakította meg szándékosan a tárgyalásokat azért, hogy a gázproblémát politikai manipulálásra használhassa fel az ukrán parlamenti választás közeledtével, már-már ellenségként állítva be Oroszországot. Az orosz tárca szerint Kijev ezért utasította el a Kreml szilveszteri utolsó ajánlatát, amelyben három hónapos haladékot kínált a "piaci árakra" való áttérésre, s vetette el előzőleg az ennek enyhítésére Vlagyimir Putyin orosz elnök által felkínált 3,6 milliárd dolláros kölcsönt is.

A gázbojkottal orosz szakértők, köztük Andrej Illarionov frissen leköszönt Kreml-tanácsadó szerint éppen Moszkva akarja gyengíteni a nyugatbarát, euroatlanti integrációra törekvő Viktor Juscsenko elnök pozícióit a március végi parlamenti választás közeledtével.

Juscsenko újévi köszöntőjében felhívta az ukránokat hazájuk gazdasági függetlenségének biztosítására, és magasztalta a diktatúra feletti győzelmet, ezzel a 2004. végi narancsszínű forradalomra célozva, amely hatalomra juttatta őt a Moszkva által pártfogolt Viktor Janukoviccsal szemben.

A Gazprom maga sem rejtette véka alá a csapelzárás politikai hátterét. "Az ukrán hatóságok nem tudják majd megmagyarázni népüknek rövidlátó politikájuk okát" - mondta az orosz monopólium szóvivője, Szergej Kuprjanov a gázcsapok takarékra tétele után, félreérthetetlenül Juscsenko csapatára hárítva a felelősséget a tárgyalások kudarcáért. A Kreml nyilvánvalóan tiltakozási hullámra számít Ukrajnában, amely Juscsenko táborának vereségét idézi elő a választáson. Illarionov szerint az energiafegyver bevetésének másik célja tulajdonrészeket szerezni az ukrajnai tranzitvezeték-hálózatban. A leköszönt Kreml-tanácsadó óva intette a szovjet imperialista politika újjáélesztésétől Oroszországot, amely a gázháborúval mutatkozott be a Nyolcak Csoportjának soros elnökeként, holott éppen az "energiabiztonságot" akarja e ténykedésének középpontjába helyezni.

Az Európai Bizottság aggódik a földgázellátásáért

Aggodalmának adott hangot az Európai Bizottság a kontinens földgázellátását illetően azután, hogy Oroszország elzárta az Ukrajnába irányuló gázvezetékek csapját, mert a két ország gázmonopóliumának nem sikerült rendeznie az árvitát. Mireille Thom bizottsági szóvivő szerint az Európai Unió vezető testülete "aggódik, amiért a tárgyalások egyelőre nem vezettek megállapodáshoz, és figyelemmel kíséri a helyzetet". Mindenesetre hozzátette, nem gondolja, hogy rövid távon gázhiány mutatkozna, minthogy a szállítások számos forrásból érkeznek.

Szerdára, január 4-ére az unió szakértőinek rendkívüli tanácskozását hívták össze Brüsszelbe az orosz-ukrán válság esetleges európai piaci következményeinek megvitatására.

A nagyfogyasztók térjenek át az olajra

Az orosz gázcsapok elzárása után bekövetkezett nyomáscsökkenés hatására a MOL felszólítja nagyfogyasztóit, hogy hérfőtől gáz helyett olajat használjanak - mondta az olajtársaság kommunikációs igazgatója. "Hétfő reggeltől egyes nagyfogyasztókat, erőműveket, fűtőműveket felszólítunk arra, hogy az érvényben lévő szerződésnek megfelelően álljanak át más fűtőanyagra, olajra. Ez még nem korlátozás" - közölte Ferencz I. Szabolcs.

A kommunikációs igazgató elmondta, hogy jelenleg 25 százalékkal kevesebb földgáz érkezik Magyarországra. A reggeli órákban 5-10 százalékkal kevesebb érkezett, a nap folyamán ez az érték felemelkedett 25 százalékra. Ez az utóbbi órákban stabilizálódott. "A lakossági igények kielégítéséhez szükséges gázmennyiség rendelkezésre áll a MOL tárolóiban. Ebben a vonatkozásban korlátozásra nincs okunk" - közölte Ferencz I. Szabolcs.

A mostani lépés az elmúlt éveket tekintve korántsem példátlan, többször is előfordult, hogy például egy hosszabban tartó hideg időszak miatt egyes nagyfogyasztóknak át kellett állniuk a gázról a fűtőolajra - jegyezte meg a MOL kommunikációs igazgatója.

"A csőnek az innenső oldaláról meg sem lehet állapítani, hogy az oroszok eleve nem tettek annyi anyagot a csőbe, vagy az ukránok csapolták meg közben. Viszont mivel ez nem olyan probléma, amely csak Magyarországot érinti, hanem legalább annyira érinti Ausztriát, Olaszországot, Csehországot, ezért mindenképp abból indulunk ki, hogy ez a kérdés napokon belül megoldódik. Magyarország szerencsére jelentős gáztárolási kapacitással van ellátva" - mondta.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.