Versenyfutás az idővel a gázért

Lapunk zártakor még nem egyeztek meg Moszkvában az ukrán gáz árának emeléséről. Nő az esélye annak, hogy a Gazprom beváltja ígéretét és január elsején reggel elzárja az ukrán gázt szállító vezeték csapjait. A bökkenő csak az, hogy ugyanazon a vezetéken áramlik az "ukrán" gáz, amelyik a többi országnak, köztük Magyarországnak is szállítja az energiahordozót.

Az orosz energiamonopólium, a Gazprom vezetője, Alekszej Miller ígéretet tett, hogy a gázcsap elzárása nem érinti a nyugati országokkal, köztük a magyarokkal szemben fennálló gázszállítási kötelezettség teljesítését. Ám továbbra sem ismert, milyen módon akarják az oroszok rávenni az ukránokat, hogy engedjék át a "nyugati" gázt a területükön áthaladó vezetékeken. Viktor Juscsenko ukrán elnök minden esetre megígérte, hogy a "tranzit" gázt (a magyaroknak szántat is) érintetlenül átengedik az Ukrajnán át futó vezetékeken. A másik megoldás, hogy a tranzitgázt az Ukrajnát elkerülő, Fehéroroszországon, Lengyelországon áthaladó "felső" Jamal-Európa vezetéken át juttatják Németországba, onnan pedig kerülő úton, a nyugat-európai vezetékrendszer (a Győr-Baumgarten cső) segítségével Magyarországra is elküldeni, alig kivitelezhető, hiszen annak a vezetéknek is van maximális áteresztő kapacitása, amit a pótlólagos szállítások többszörösen túlterhelnének.

Az esetleges gázstop által érintett országok közül talán Magyarország a leginkább kiszolgáltatott, mert egyrészt roppant magas gázimportjában az orosz részesedés, másrészt az ország gazdaságában, energiamérlegében a gáznak jóval nagyobb szerepe van, mint a többi érintettében.

Az ukránok panaszkodnak, hogy Moszkva szokatlanul makacs, elvet minden kompromisszumot (eddig 12 javaslatukra mondott "nyet"-et). Tegnap az ukrán elnök a gázár és a tranzitdíj tíznapos befagyasztását javasolta Vlagyimir Putyinnak, de ezt a Gazprom orosz gázmonopólium újfent elutasította. A Gazpromnál pénteken megerősítették: nem szándékoznak előállni semmiféle új javaslattal.

A tíz nap során a Gazprom és az ukrán partnermonopólium, a Naftohaz nemzetközi szakértők bevonásával tovább tárgyalna mind a gázárakról, mind az ukránok által a vezetékhasználatért szedett tranzitdíjról. (Az oroszok a gáz ezer köbméteréért 50-ről 220-230 dollárra emelnék az árat, az ukránok az eddigi hozzávetőleg egydolláros tranzitdíjat pedig a kétszeresére növelnék. Ukrajna kilátásba helyezte, hogy a stockholmi nemzetközi döntőbírósághoz fordul, ha nem tudnak megegyezni.

Az EU földgáz-koordinációs csoportjának rendkívüli ülését Andris Piebalgs energiaügyi biztos jövő hét szerdára hívta össze - jelentette brüszszeli tudósítónk.

Ukrajna évi 75 milliárd köbméter gázt fogyaszt, hatmilliárd köbmétert exportál. Az ország saját termelése a szükségletek egynegyedét fedezi.

A Gazprom-vezér Alekszej Miller, a hajthatatlan
A Gazprom-vezér Alekszej Miller, a hajthatatlan
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.