MLSZ - Életben maradtak
Akkor Kisteleki István ligaelnök már sokadszor próbálta meg szétzavarni az MLSZ elnökségét, és azt is hoszszasan számolgathatta volna a jelenlévő - ha lett volna kedve bármihez -, hogy hányadik alkalommal rendeltek el szünetet. A pauzákat illetően az vetődött fel a szem- és fültanúban: mintha egy tévéadásban a monoszkópot favorizálnák adás helyett.
Bár itt így is volt "műsor.
Azzal kezdődött, hogy Kisteleki mindjárt napirend előtt kijelentette: lemond a ligaelnöki pozícióról, amennyiben a szövetség vezetői is leköszönnek. Ekkor az MLSZ-elnökség viszszavonult megtárgyalni az ajánlatot, majd újra a Puskás stadion Iharos termébe érkezve kollektív bizalmi szavazást kért maga ellen (pontosabban: maga mellett). A liga válasza: negyven küldöttje felszólította az elnökségbe delegált "profikat", váljanak meg tisztségüktől. Közben Ábrahám Attila, a Nemzeti Sporthivatal elnöke a jövő évi budapesti UEFA-kongresszusról és az Eb-rendezési pályázatok 2006. decemberi eredményhirdetéséről beszélt, diplomatikusan utalva rá: ilyen állapotok közepette kiiratkozhatunk Európából. Öt elnökségi tag - Fülöp Ferenc, Illés János, Klement Tibor, Makray Balázs és Ofella Zoltán - ezzel együtt lemondott, Kutasi Róbert viszont, talán Ábrahám szavait is figyelembe véve, azt közölte a küldöttekkel: "Engem a közgyűlés választott meg, és semmi olyat nem követtem el, amiért vissza kellene lépnem." Később hozzátette: "Miért engedelmeskednék olyan ember utasításának, aki egy nappal korábban csaló bandának minősítette az elnökség tagjait?" Kisteleki a hosszú nap végén azzal vágott vissza, hogy "Gerébnek" nevezte Kutasit, akit nyilván ez sem sértett jobban, mint a csaló... Meg kell jegyezni, Makray is azzal köszönt le: "Olyan dologra köteleztek, amely feltehetően súlyos károkat okoz a magyar futball nemzetközi megítélésében."
Mivel az elnökség kilenc tagja, s így a testület működőképessége megmaradt, a délelőtt tíztől zajló tanácskozáson fél kettőkor már hozzá is lehetett látni az első napirendi pont elfogadásához. Az pedig az MLSZ felügyelőbizottsága által megrendelt könyvvizsgálói jelentés összefoglalója volt, amelyet Sebes József fb-elnök tárt a közgyűlés elé. Azért összefoglalót említünk, mert Sebes hangsúlyozta: nem kíván részletekbe bocsátkozni, hiszen a szövetség főtitkárának és gazdasági igazgatójának harminc napja van a dokumentumban szereplő kényes kérdések megválaszolására, illetve egy intézkedési terv kidolgozására, ráadásul Pajor Lászlóné, az MLSZ könyvvizsgálója is kifogásokat emelhet az anyaggal szemben. Emelt is, mindjárt a helyszínen, azt állítva: "Azok a problémák, amelyeket a jelentés felvet, téves kiindulásból fakadnak." Majd sokat sejtetően megkérdezte: "Vajon nem azért került-e az asztalra alig egy napja az anyag, mert a közgyűlés befolyásolása volt a cél?" Sebes mindenesetre kijelentette: "A pénzügyi-számviteli-bizonylati rendre jelentős hatással volt az a svájci céggel kötött tanácsadói szerződés, amely Lothar Matthäus szövetségi kapitányságának finanszírozásához kellett. Úgy vélem, a szakvezető idehozatalával - ilyen feltételek mellett - túlvállalta magát az MLSZ."
Okosabb senki sem lett, de gondolatban mindenki már a következő skandalumra készült, hiszen az újra és újra "nyomuló" Kisteleki arra kérte a közgyűlést: vegye fel a napirendi pontok közé Bozóky Imrének és Puhl Sándornak, az MLSZ elnökének és alelnökének, továbbá Kutasinak a visszahívását. A küldöttek megszavazták a javaslatot, de nem szavazták meg a visszahívást, bár mindhárom esetben többen voksoltak a trió tagjai ellen, mint mellettük. Bozóky 35:57-tel (meg egy érvénytelen szavazattal), Puhl 34:59-cel, Kutasi 35:58-cal jutott túl a számára nehéz perióduson, s azért lélegezhetett fel, mert kikényszerített távozásához kétharmados többségre lett volna szükség. Amennyiben az eredmény nem 3:0, hanem 0:3, úgy elemeire hullik az MLSZ elnöksége, hiszen hat taggal nem működhet. Így viszont maradtak kilencen - az előbb említetteken kívül Balázs András, Hamar László, Horváth Cs. Attila, Mezey György, Nemes Ferenc, Orell Zsolt alkotja a megfogyatkozott testületet -, azaz az MLSZ, ha roppant alacsony színvonalú meccsen és szoros küzdelemben is, győzött az MLL-lel szemben.
Ez azonban csak csatanyerés, a háború bizonyára folytatódik. Bozóky mindjárt a közgyűlés bezárása után megemlítette: "Jobb lenne, ha a szövetség egy versenyigazgatósága szervezné a bajnokságokat, és a liga kizárólag a gazdasági ügyekkel, a vagyoni értékű jogok értékesítésével foglalkozna - négy-öt fővel."
Egyelőre itt a vége, mert a "kilencek" szerdán - érthetően - nem foglalkoztak Matthäus szerződéshosszabbításával vagy meg nem hosszabbításával. Örültek, hogy levegőhöz jutottak.
E kimerítő nap után kétségkívül van mit kipihennie mindenkinek, aki csak ott volt a stadion főépületében...