Morales a drogcsempészettel és az amerikai módszerekkel sem ért egyet
Evo Morales győzelmét hivatalosan még nem hirdették ki, de a közvélemény-kutatások felmérései szerint a baloldali politikus már az első fordulóban megszerezte a szavazatok abszolút többségét, így ő lehet Bolívia és egész Dél-Amerika első indián származású államfője. Morales fő ellenfele, a konzervatív Jorge Quiroga közvetve elismerte választási vereségét.
Morales a voksolás után megtartott első sajtóértekezletén úgy vélte: az Egyesült Államok az illegális bolíviai kokacserje-termesztők elleni küzdelme csak annak az álcázása, hogy Washington ki akarja építeni katonai jelenlétét a térségben. Morales ezzel kapcsolatban hangsúlyozta: ő maga is ellenzi a drog illegális forgalmazását, de ugyanúgy az amerikai módszereket is.
Az ajmara indián Morales, a Mozgalom a Szocializmusért Párt feje a trópusi Chapare régió kokacserje-termesztő indián parasztjainak vezetőjeként tűnt fel a kilencvenes években a bolíviai belpolitika horizontján, és a cocaleros (kokacserje-termesztők) gyakran erőszakos akcióinak szervezésével hívta fel magára a figyelmet a határokon túl is.
Washington egyelőre nem ragált
Nem fűzött kommentárt egyelőre az új bolíviai elnök megválasztásához az Egyesült Államok. Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter hétfőn az CNN hírtelevízióban közölte: Evo Moralest hivatalosan még nem nyilvánították államfővé, de miután ezt megteszik, Washington - mint azt minden más megválasztott elnök esetében cselekszik - megvárja, hogy az új bolíviai kormányzat miként viszonyul a kétoldalú kapcsolatokhoz.
A fő kérdés az, hogy a dél-amerikai ország új vezetése demokratikus módon fog-e kormányozni - szögezte le, és hozzáfűzte: ha La Paz nyitott marad az együttműködés irányában, az gazdasági értelemben kétségtelenül segíteni fog a bolíviai népnek. (MTI)