Folytatódó béralku: sztrájk előtte, sztrájk utána
Hilmer Sándora sztrájkbizottság szóvivője azt mondta: hétfőn zárul le a hétnaposegyeztetési szakasz, így megegyezés hiányában akkor tekintik át, hogyújabb munkabeszüntetés mellett döntenek-e.
Ugyanakkor azérdekképviseletek a hét végén is hiába várták az ÁPV Rt. képviselőit.Azt szerették volna elérni: a privatizációs szervezet az adásvételiszerződésben kössön ki garanciát arra, hogy az új tulajdonos ajelenlegi munkavállalókat - változatlan feltételek mellett - további ötévig foglalkoztatja. Mivel a szerződést tegnap aláírták, tárgyalni márcsak a bérekről lehet. Vági Márton, az ÁPV vezérigazgatója tegnapkijelentette: nem kívánnak egyezkedni a szakszervezetekkel, ez nem atulajdonos, hanem a menedzsment feladata. A menedzsment egyébkéntjelenleg két sztrájkbizottsággal egyeztet párhuzamosan. Fórika Ibolya,a BA kommunikációs igazgatója elmondta, az egyik sztrájkbizottság 12százalékos, a másik 30 százalékos béremelést igényel jövőre, szemben amunkáltató 4,5 százalékos ajánlatával.
Az angol vevő tegnapiközleménye egyébként úgy fogalmaz: "a munkatársakat érintő kérdésttermészetesen először velük vagy képviselőikkel kell átbeszélnünk, amagyar munkajogi rendelkezéseknek megfelelően. Ahol az alkalmazottakszámát csökkenteni kell, az Egyesült Királyságban és más nemzetközirepülőtereken követett gyakorlat szerint ezt megpróbáljuknyugdíjazással, normális munkaerő-fluktuációval és közös megegyezésselmegoldani". Üzenetértékű, hogy az átadás-átvétel levezénylésévelmegbízott Chris Woodruff prezentációjának első diáján az szerepelt,hogy Ferihegy a BAA standardjai szerint alacsony hatékonysággalműködik. A sajtótájékoztatón elhangzott kijelentésekből arra lehetkövetkeztetni, hogy az elbocsátott alkalmazottakat az új beruházások"szippanthatják fel", Kóka János gazdasági miniszter szerint a ferihegyi fejlesztés tíz év alatt 30 ezer új munkahelyet jelent majd.