Nobel-díj helyett kivégzés
Az izmos karon az ítélet-végrehajtók percekig keresték a vénát. Stanley "Tookey" Williams testépítő volt, akárcsak Arnold Schwarzenegger. Ők ketten ismerték is egymást - a hetvenes években ugyanazon a Los Angeles-i strandon gyúrtak. A Crips nevű utcai banda egyik korai - saját verziója szerint alapító - tagja mégsem kapott kegyelmet Kalifornia kormányzójától. A fekete Williamset egy fehérekből álló esküdtszék 1981-ben ítélte halálra négy ember megölése miatt. Mindvégig ártatlannak vallotta magát, az ügyészség szerint azonban kétség sem fért a bűnösségéhez.
A ma már az Egyesült Államok szinte minden nagyvárosában jelenlévő Crips a nyolcvanas évek közepén, a kristályos kokain, a crack divatjának köszönhetően erősödött meg. Williams már börtönben volt, így nincs köze az ekkor elkövetett bűncselekményekhez. Ellenkezőleg, a börtönből igyekezett meggyőzni a kiskamaszokat, hogy ne lépjenek be a bandákba. Könyvei révén olyan ismert lett, hogy egyetemi tanárok egy csoportja még az irodalmi Nobel-díjra is felterjesztette. Az amerikai belvárosokban élő szegény, fekete és spanyol ajkú fiatalok érdekében kifejtett tevékenységéért pedig a Nobel-békedíjra javasolták.
Ahogy ügyvédei sorra kimerítették a jogi lehetőségeket, minden szem a halálbüntetést elvben ellenző Schwarzeneggerre irányult. A kormányzó az utolsó pillanatig várt, majd hétfőn ötoldalas dokumentumban utasította el a kegyelmi kérvényt. Többek között arra hivatkozott, hogy Williams nem mutatott igazi megbánást, mert nem kért bocsánatot és nem fejezte ki sajnálkozását az áldozatok családjainak. A valós ok azonban alighanem a közvéleményben keresendő. Az America On Line nem tudományos igényű felmérése során a több mint félmillió(!) válaszoló 69 százaléka helyeselte Williams kivégzését. A jövő évi választás előtt az alacsony támogatottságú kormányzó nem engedhette meg magának, hogy szembemenjen a közhangulattal.
Kaliforniában utoljára Ronald Reagan kegyelmezett meg halálraítéltnek. A halálbüntetés 1976-os visszaállítása óta az államban 12 embert végeztek ki, miközben a San Franciscó-i San Quentin börtönben több mint 600 halálraítélt vár a sorsára. Williams kivégzése alatt a börtön kapujánál több százan demonstráltak a halálbüntetés ellen, és néhány tucatnyian mellette. Az elítélt könyveinek szerkesztője, Barbara Becnel, aki Williams kérésére jelen volt a kivégzésnél, azt mondta, Kalifornia ártatlan embert ölt meg, be fogják bizonyítani, hogy "Tookie" nem követett el semmit, ellenben Schwarzenegger hidegvérű gyilkos.