Izrael csapást fontolgat az iráni atomlétesítményekre

Izrael nem zárja ki az Irán elleni katonai akciót, de egyelőre a diplomáciai eszközökben bízik, jelezték magas rangú jeruzsálemi politikusok, cáfolva, hogy konkrét, márciusra szóló terveik lennének az iráni atomlétesítmények elleni csapásmérésre. Vezető amerikai külügyi tisztviselők jelenleg Iránt tartják a világ legveszélyesebb feszültséggócának.

December 21-én újrakezdődnek a tárgyalások az EU és Irán között, de Teherán ragaszkodik az urándúsításhoz.

A brit The Sunday Times értesülései szerint Ariel Saron izraeli kormányfő kiadta a parancsot, hogy az ország fegyveres erői készüljenek fel az iráni nukleáris létesítmények elleni támadásra. A lap tudni véli, hogy az akcióra március végén kerülne sor, és Izrael már létre is hozott Irán északi részén egy hírszerzési bázist. A cikkben az is szerepel, hogy az izraeli különleges szolgálatok a parancs kiadása óta teljes készültségben vannak. Izraeli kormánykörök cáfolták a hírt. A védelmi tárca egyik illetékese például azt mondta, hogy bár nem zárható ki a hadművelet, az ország egyelőre a nemzetközi diplomáciai erőfeszítésekben vesz részt.

Az ENSZ Atomenergia-ügynökségének igazgatója, Mohamed el-Baradei a Nobel-békedíj oslói átvétele alkalmával azt mondta, hogy katonai erővel nem lehet megakadályozni egy országot az atomfegyver megszerzésében. - Félig agyonbombázhatják, de ez csak lelassítja a terv megvalósítását, aztán visszatérnek hozzá, és boszszút akarnak állni - nyilatkozta Irán és Izrael nevének említése nélkül a norvég Aftenpostennek.

Teheránban bejelentették, hogy december 21-én újrakezdődnek az Európai Unióval augusztusban félbeszakadt tárgyalások. Az iráni külügyi szóvivő szerint országa ragaszkodik ahhoz, hogy saját területén dúsíthasson uránt, és nem bízik abban a nyugati javaslatban, miszerint orosz vagy orosz területen lévő közös létesítményekből kaphatnának nukleáris fűtőanyagot. Irán az orosz közreműködéssel épülő busheri erőmű mellett újabb, kisebb atomreaktorokat is akar, és megismételte ajánlatát, hogy ha az Egyesült Államokat aggasztja a program jellege, vegyen részt az építésben. A Reuters által idézett európai diplomaták nem bíznak abban, hogy Irán kevesebbet elfogad, mint a hazai urándúsítást - márpedig ezzel gyakorlatilag képessé válna atombomba előállítására.

Irán a közelmúltban modern légvédelmi rendszereket vásárolt Oroszországtól, és rendelkezik Izraelt elérni képes föld-föld rakétákkal, amelyek elvben képesek nukleáris robbanófej célba juttatására. Mahmud Ahmedinezsad iráni elnök október végén azt mondta, hogy Izraelt le kell radírozni a térképről, a múlt héten pedig - miközben tagadta a holokauszt megtörténtét - azt javasolta, hogy Németország és Ausztria adjon területet, és a zsidó állam oda költözzön át. Az amerikai külügyminisztérium leszerelési ügyekkel foglalkozó államtitkára, Robert Joseph azzal érzékeltette a helyzet súlyosságát, hogy azt mondta, az iránihoz képest az észak-koreai probléma még egyszerűen megoldható.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.