HRW: Lengyelországban CIA-börtönök voltak
A Fehér Ház mégis elveszítheti a csatát, mert a jelek szerint a kongresszusban nem tudja megakadályozni a kínvallatást tiltó törvény elfogadását.
A javaslatot John McCain terjesztette be, aki a 2000-es republikánus elnökjelölti versenyben George W. Bush legnagyobb vetélytársa volt. A szenátor hadifogolyként Vietnamban tapasztalta meg, mit érnek a kínzást és a kegyetlen, lealacsonyító bánásmódot tiltó konvenciók.
McCain a kínvallatás a fegyveres erőknél eddig is érvényben lévő tilalmának a CIA-re, és általában minden, az amerikai kormány alkalmazásában álló személyre való kiterjesztését követeli. Rice egyik-másik európai nyilatkozatából arra lehet következtetni, hogy a kormányzat ebbe már beletörődött - legfeljebb kiskapukat próbál nyitni, amely lehetővé tenné, hogy a CIA külső "szakértők" vagy más ország szolgálatai révén folytathassa az eddigi gyakorlatot. A Fehér Ház nevében Stephen Hadley nemzetbiztonsági főtanácsadó egyeztet McCainnel, akit a törvényhozás konzervatív tagjai közül is sokan támogatnak.
A Human Rights Watch jogvédő szervezet szerint adataik vannak arról, hogy két lengyelországi helyszínen folyt az elfogott al-Kaida vezetők "kemény" kihallgatása, Románia csak tranzitállomás volt. A HRW korainak tartja a bizonyítékok nyilvánosságra hozatalát. A táborokat, mint az ABC tévé nyomán lapunk is közölte, időközben egy észak-afrikai országba költöztették át.
Az amerikai álláspont módosulását tükrözi, hogy a CIA igazgatója, Porter Goss márciusban egy szenátusi meghallgatáson még "professzionális kihallgatási technikának" nevezte a vízdeszkás módszert, amikor a lábbal felfelé, lejtősen lekötözött személy szorosan bebugyolált fejére vizet csorgatnak, hogy úgy érezze: azonnal megfullad. Ugyanezt a Pentagon - Guantánamón és Irakban is érvényes - szabályzata kínzásnak minősíti és tiltja. Bush elnök, aki óvatosan kerüli, hogy erről nyilvánosan kérdezhessék, csütörtökön Wolfgang Schüssel osztrák kancellárnak azt mondta, hogy az USA kormányának politikájába nem tartozik bele a kínzás. - Tiszteletben tartják az amerikai törvényeket, a nemzetközi jogot és konvenciókat - mondta a Fehér Házból kilépve elégedetten a kancellár.