Közjegyzői kamara: lakáshiteleknél a közjegyzőt fizessék a bankok
A banki lakáshitel hirdetésekben megjelenő "eltöröltük a közjegyzői díjat" szöveg nem a díj eltörlését, hanem - olykor akcióként feltüntetve - a díj átvállalását jelenti a bank részéről - mutatott rá Kapás Katalin. Az MOKK elnöke hozzátette, hogy az utóbbi hetekben az OTP Bank és az Erste Bank vállalta át az adóstól a közjegyzői díjat.
A hitelszerződés közjegyzői okiratba foglalása garantálja, hogy a hitelező bank az adós szerződésszegése esetén ne kényszerüljön pereskedésre, hanem gyors és olcsó eljárásban érvényesítse követelését az adóssal szemben, amiből következik hogy a közjegyzői okirat elsősorban a hitelező banknak érdeke - hangzott el a tájékoztatón. Ezzel magyarázható, hogy az EU-ban általános gyakorlat szerint a pénzintézetek fizetik a közjegyzői díjat, ahogy Ausztriában és Németországban is, akárcsak az újonnan csatlakozó országokban.
Magyarországon egyébként általában a közjegyzői díj összege a lakáshitelek egy százalékának felel meg, de degresszió érvényesül, azaz 5 millió forint feletti hiteleknél már 0,5-1 százalék között mozog.
Az államilag támogatott lakáshiteleknél 3 millió forintig 25 ezer forint, 5-10 millió között 37 ezer forint, 10 millió fölött 43 ezer forint a közjegyzői díj - ismertette az MOKK elnöke.
(MTI)