Budapest cáfol, az EU-ban vizsgálat indulhat a börtönökről

"Légből kapottaknak" minősítette a magyarországi titkos CIA-börtönökrőlszóló híreket Tóth András, a titkosszolgálatokért felelős politikaiállamtitkár. Belgium viszontvizsgálatot kíván indítani az EU-tagországok területén működő titkosamerikai börtönök ügyében.

Belgium vizsgálatot kíván indítványozni az Európai Unió tagállamainak területén működő titkos amerikai börtönökről - közölte Brüsszelben Karel de Gucht belga külügyminiszter orosz kollégájával, Szergej Lavrovval folytatott megbeszélése után tartott sajtótájékoztatóján.

Karel de Gucht hangsúlyozta, hogy 2006-ban, amikor az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) soros elnöki tisztét betölti, Belgium minden erejével azon lesz, hogy megállapítsa az igazságot azzal kapcsolatban, működtek-e az EU-tagállamok területén az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) titkos börtönei, amelyekben nemzetközi terrorcselekményekkel vádolt gyanúsítottakat tartottak fogva. A miniszter közölte: szigorúan ellenőrizni kell az európai országok katonai és polgári repülőtereit, amelyek igénybevételével amerikai repülőgépek foglyokat szállítottak.

Az európai titkos CIA-börtönökre a Human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezet hívta fel a figyelmet novemberben, amikor a The Washington Post arról számolt be, hogy terrorgyanús foglyokat tartanak fogva nyolc országban, közöttük több kelet-európai demokratikus ország területén. Washington eddig sem cáfolni, sem megerősíteni nem volt hajlandó az értesüléseket.
"Légből kapottaknak" minősítette a magyarországi titkos CIA-börtönökrőlszóló híreket Tóth András, a titkosszolgálatokért felelős politikai államtitkár azországgyűlés európai ügyek bizottságának ülésén.

"Magyarország esetében nem volt sem szállítás, sem fogva tartás" - szögezte le Tóth, aki szerint ha ilyen kérést kapna Magyarország, elutasítaná.

Arra hívta fel ugyanakkor a figyelmet, hogy a NATO tagjaként Magyarország együttműködik az Egyesült Államokkal a terrorizmus elleni küzdelemben, de, mint mondta ezt a nemzetközi és a hazai jog keretei között teszi.

Az október 3-án és a 2004. augusztus 31-én leszállt repülőgépeken a személyzeten kívül nem tartózkodott senki, és a magyar hatóságok sem találtak szabálytalanságot a Devon Holdinger Leasing cég gépein - ismételte meg ugyancsak az általa korábban elmondottakat az államtitkár.

A Miniszterelnöki Hivatal államtitkára arra is felhívta a figyelmet, hogy az Il Manifesto című olasz lap cikkében hivatkozott Cheriff Bassiouni professzor azóta már cáfolta azokat a neki tulajdonított állításokat, miszerint Magyarországon CIA által fogva tartott személyeket őriznek. Mint mondta, magyar újságírókat kértek meg arra, hogy vegyék fel a kapcsolatot a professzorral. "Nagyon rövid idő alatt lehetett tisztázni (...), hogy a professzor ilyen állítást a sajtóban nem tett" - mondta.

Tóth András szerint a harmadik ügy, "amely valamelyest összeköttetésbe hozhatja ezzel a kínos történettel Magyarországot", a 2003 első hónapjaiban Taszáron folytatott kiképzési program. "Semmilyen formában semmikor nem merült fel a képzési program időszaka alatt, hogy ott illegális tevékenységre került volna sor" - szögezte le az iraki emigránsok amerikai kiképzésére utalva. Megjegyezte: a képzés sikertelen volt, mert az eredetileg "ezres nagyságrendűre" tervezett programon csak 76 személyt képeztek ki. A magyar biztonsági szervek a programban résztvevők adatait ellenőrizték - tette hozzá.

(forrás: MTI)

Tóth András
Tóth András
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.