Sokat fizet, aki mást kórházba juttat
Évente több száz perbe bocsátkozik az Országos Egészségbiztosítási Pénztár, hogy a kórházi kezelés költségeit a sérülések okozóin behajtsa. A munkáltatók például - noha törvény kötelezi őket - gyakran nem hajlandók önként a munkahelyi balesetek, megbetegedések gyógyítási költségeit megtéríteni az egészségbiztosítónak. Az év első felében 650 ilyen per indult javarészt munkáltatók, az esetek tíz százalékában azonban magánemberek ellen. Szeptemberig összesen 1,2 milliárd forintot szerzett így vissza az OEP. Zömében a meg- vagy levágott ujjak műtéti költségeire, baleseti táppénzre vagy rokkantsági ellátásra fordított öszszegeket. Míg a munkahelyek többnyire azért fizetnek, mert nem biztosítják a védőeszközöket, illetve nem ellenőrzik, hogy a dolgozók használják-e az acélkesztyűt a hús darabolásánál, a magánszemélyeket általában felelőtlen állattartás, kocsmai verekedés, a ház előtti terület elmaradt karbantartása miatt kötelezik az orvosi költségek megfizetésére.
A jogszabályok szerint ugyanis, ha valaki gondatlanságból veszélyezteti mások egészségét, akkor az orvosi kezelés, valamint a betegséggel járó összes költséget (táppénz, baleseti járadék) is viselnie kell.
Egy kutyaharapásért - a sérülés súlyosságától függően - néhány ezer forinttól akár több millióig is fizethet a felelőtlen gazda. Gyakran ugyanis elegendő a mart seb kimosása és a tetanuszoltás. Többmilliós volt azonban a számla, amikor egy makói tanya tulajdonosát a szomszéd kutyája megtámadta. Az utóbbi évek legsúlyosabb kutyás balesetében az állat letépte a férfi teljes arcát, az idős ember néhány napot élt a szegedi klinika intenzív osztályán.
"Mindössze" 272 ezer forintos számlát kapott egy másik esetben a motoros elé kifutó eb gazdája. A kutya miatt bukó férfinak eltörött a karja. Hajdú-Bihar megyében legutóbb postásokat megmaró kutyák miatt egyszer 66 ezer, egyszer pedig 273 ezer forintot kellett fizetniük a gondatlan gazdáknak.
Síkos járdán való elcsúszás utáni törés ára rúghat akár egymillióra is. A kisebb rándulások, ficamok 200 ezer forintba, a combnyaktörés már 600 ezer forintba kerülhet a gondatlan tulajdonosnak. Egy konkrét kocsmai verekedés után a zúzódott sérülésért 16 ezer forintot, egy törött orrcsont kezelésért 150 ezer forintot kellett fizetni.
Bartucz Attila, az OEP szóvivője lapunknak elmondta: a háziorvosok, a sürgősségi ellátóhelyek szakemberei jelzik, hogy ki hogyan sérült meg. Ha feltételezhető, hogy a baleset nem következett volna be valamiféle gondatlanság nélkül, akkor az OEP vizsgálatot kezd. Sajnos a gyanús esetek töredéke bizonyítható, de csak a megalapozott ügyekben küld számlát a biztosító. Az idén eddig 33 ezer vizsgálat után 5150 fizetési felszólítást postáztak. A esetek 90 százalékában azonnal kiegyenlítették a számlát, így az ügyek tíz százaléka végződött perrel. A szóvivő tapasztalatai szerint a bíróság mindig mérlegel, példaként említette, hogy az éjféli ónos eső után csúszós járdán hajnali négykor elesők miatt nem szokták a kezelési költségek megfizetését megítélni.