Beperelte a CIA-t az Amerikai Polgári Szabadságjogok Uniója

Az Amerikai Polgári Szabadságjogok Uniója a virginiai Alexandriában nyújtotta be keresetét Haled al-Maszri libanoni származású német állampolgár nevében. Al-Maszrit Macedóniában rabolták el, ahol a szabadságát töltötte, Afganisztánba vitték, Sóakna (Salt Pit) nevű titkos börtönbe, ahol öt hónapig tartották fogva, verték, és hiába kérte, hogy állítsák bíróság elé.

Az Amrtikai Polgári Szabadságjogok tájékoztatóján al-Maszri telefonon beszélt Németországból az újságírókhoz, mivel az amerikai hatóságok megtagadták tőle az amerikai vízumot.

A vádak között szerepel az emberrablás, a kínzás, a méltányos perhez való jog megtagadása, elhúzódó önkényes fogvatartás, amivel megsértették az emberi jogokat védő amerikai törvényeket és a nemzetközi egyezményeket.

A szervezet beperelt három amerikai szállítási vállalatot is, amelyek repülőgépeit a CIA fogolyszállításra használja.

A CIA megtévesztette az olasz titkosszolgálatot

Bolondját járatta az amerikai Központi hírszerző Ügynökség a Milánóból 2003 elején elrabolt Abu Omar hollétének ügyében az olasz hatóságokkal, amelyeket a The Washington Post keddi száma szerint több mint egy éven át traktált olyan megtévesztő információkkal, hogy a szélsőséges muzulmán prédikátor a Balkánra  menekült.

Az egyiptomi Oszama Musztafa Haszant, a milánói mecset Abu Omarnak is nevezett imámját 2003. február 17-én rabolták el az észak-itáliai városból. A CIA márciusban úgy tájékoztatta az olasz nyomozókat, hogy megbízható forrásból származó értesülésük szerint Abu Omar a Balkán térségébe menekült, és ismeretlen helyen bujkál. A The Washington Post szerint a CIA az olasz nyomozókat tévútra terelte a szándékos hazugsággal, és több mint egy év után derült csak ki, hogy lóvá tették őket.

Nyolcszáz titkos európai CIA-repülőjáratról tud az Amnesty

Közel nyolcszáz titkos európai CIA-repülőjáratról tud az Amnesty International, amely szerint az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség hat repülőgépet használt ilyen fogolyszállítási célokra.

Az Amnesty International (AI) honlapján közzétett összesítés tartalmazza az északnyugat-írországi Shannon repülőterén való leszállásokat is, az emberi jogvédő szervezet ötvenről tesz említést. Az ír kormány hétfői bejelentése szerint a CIA 38 alkalommal vette igénybe az elmúlt években Shannon repülőterét. Az AI szerint adatai ellentmondanak annak, hogy az elmúlt héten Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter arról biztosította ír kollégáját, Dermot Ahernt: a shannoni légikikötőt nem használták visszás célokra, sem pedig terrorgyanús személyek tranzitjára.

Az AI visszautasította az európai körutat kezdett Rice azon állításait is, hogy a nemzetközi jog megengedi őrizetesek országok közötti szállítását mindenféle jogi eljárás nélkül is. Az őrizetesek átszállítása olyan országokba, ahol kínzásoknak és más jogsértő eljárásoknak vannak kitéve, közvetlen és leplezetlen megsértése a nemzetközi jognak - szögezi le a tekintélyes emberjogi szervezet dokumentuma.

Merkel kritizálja Busht

Angela Merkel német kancellár és Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter szerint a jogot a terrorizmus elleni harcban is tiszteletben kell tartani. Rice berlini tárgyalásain közvetve beismerte, hogy a német állampolgárságú Haled al-Maszrit tévedésből tartották fogva az amerikaiak, "hibát" követtek el, de készek helyrehozni az ilyen hibákat.

Rice ismételten cáfolta, hogy az amerikaiak kínoznák a terrorizmussal gyanúsított személyeket, s megerősítette: tiszteletben tartják partnereik szuverenitását. A sajtóértekezleten nem foglalkoztak azokkal a hírekkel, amelyek szerint a CIA gépei nemcsak használták a német légteret és a németországi repülőtereket, hanem esetleg terroristagyanús személyeket is szállítottak ezeken a járatokon.

Az osztrák kancellár felveti az amerikai elnöknek a CIA-gépek európai repülésének az ügyét csütörtökön kezdődő washingtoni látogatásán. Wolfgang Schüssel kancellár keddi bécsi nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy semmi szépítendő vagy elhallgatandó nincs ebben. Ezzel összefüggésben teljességgel világosnak nevezte, hogy a kínzás nem megengedett, és az Egyesült Államok is aláírt olyan nemzetközi megállapodásokat, amelyek tiltják a kínzásokat.

Emlékeztetett az amerikai külügyminiszternek a terrorizmus elleni küzdelemmel kapcsolatos legutóbbi fejtegetéseire, amelyeket nagyon érdekesnek minősített. Felhívta a figyelmet arra, hogy Condoleezza Rice szerint "jogszerű fegyvereket" vetnek be a terrorizmus ellen, s Washington semmiféle kínzást sem engedélyez.

A CIA csak a múlt hónapban, novemberben zárta be titkos európai börtöneit az ABC televízió szerint. Az ügynökség ma is aktív és korábbi tagjaira hivatkozva az amerikai televízió arról számolt be: a CIA azután szánta el magát erre a lépésre, hogy a sajtóban napvilágot láttak a titkos terrorista börtönök létezésével kapcsolatos értesülések. CIA-köröket idézve az ABC arról tudósított, hogy ezek után tizenegy hírhedt al-Kaida terroristát Kelet-Európából "egy, valahol Afrikában lévő CIA-létesítménybe" szállítottak át. Az ABC szerint a CIA nem volt hajlandó állást foglalni a szóban forgó értesülésekkel kapcsolatban. Az Egyesült Államok mindeddig hivatalosan nem erősítette meg, de nem is cáfolta a szóban forgó titkos börtönök létezését.(forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.