Az USÁ-ban végrehajtották az ezredik kivégzést

Végrehajtották az Egyesült Államok modernkori történelmének ezredik kivégzését pénteken Észak-Carolinában, miután a legfelsőbb bíróság elutasította a kettős gyilkosság miatt elítélt Kenneth Lee Boyd utolsó fellebbezését.

Az 57 éves férfit, akit 1994-ben amiatt ítéltek halálra, mert hat évvel korábban két gyermeke szeme láttára agyonlőtte külön élő feleségét és apósát, közép-európai idő szerint nem sokkal reggel 8 óra után végezték ki méreginjekcióval az észak-carolinai Raleigh központi börtönében.

A halálbüntetés visszaállítása, 1976 óta ez volt az ezredik kivégzés az Egyesült Államokban. Boyd korábbi nyilatkozataiból kiderült, hogy nem örült a dicstelen hírnévnek, amelyet az 1000. kivégzett rabként vívott ki magának. "Irtóznék attól, ha így maradnék meg az emberek emlékezetében. Nem tetszik a gondolat, hogy statisztikai adatként tekintenek rám" - jelentette ki szerdán.

A legfelsőbb bíróság csütörtökön döntött fellebbezése elutasításáról. Mike Easley, Észak-Carolina állam kormányzója szintén visszadobta a kegyelmi kérvényt. "A tények és a bűncselekmény körülményeinek alapos tanulmányozása után nem találtam kényszerítő okot arra, hogy megkegyelmezzek és felülbíráljam az esküdtszék egyhangú ítéletét, amelyet az állami és a szövetségi bíróság egyaránt megerősített" - írta a kormányzó nem egészen négy órával a kivégzés előtt kiadott közleményében.

Az elítélt a kivégzése előtti pár órát családtagjai társaságában, utolsó étkezését elköltve töltötte.

A halálbüntetés ellen tiltakozók, köztük az Amnesty International nemzetközi emberi jogi szervezet, már napok óta virrasztásokkal és egyéb megmozdulásokkal hívták fel a figyelmet "a kivégzési jubileumra" és barbárnak bélyegezték meg az Egyesült Államokban folytatott gyakorlatot. A Raleigh központi börtön előtt egész éjszaka és a kivégzés idején is mintegy százan tüntettek a halálbüntetés eltörlését követelve.

Boyd kivégzése volt az 56. az idén az Egyesült Államokban. A legfelsőbb bíróság tízéves moratórium után állította helyre a halálbüntetést 1976-ban, az első kivégzést a következő év januárjában hajtották végre Utah államban.

(MTI/Reuters/dpa/AP)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.