Négyszázmilliárd fölött a Budapest Airport ára

Felbontották a Budapest Airport privatizációs pályázatára érkezett pénzügyi ajánlatok "borítékjait" tegnap késő délután. Lapunk információi szerint az ajánlattevők emelték a téteket, és a legmagasabb ár már 400 milliárd forint fölé kúszott. Az előző körben a legjobb vevőjelöltek 300 milliárdnál többet kínáltak, a legtöbbet, 390 milliárdot akkor a német Hochtief. Úgy tudjuk, hogy most az angol BAA adta a legmagasabb árajánlatot.

A pénzügyi kormányzat, illetve az ÁPV Rt. vezetése immár minden információ birtokában van ahhoz, hogy megszülethessen a végleges döntés a Budapest Airport Rt. háromnegyedének eladásáról és Ferihegyi repülőtér 75 éves üzemeltetési jogának átengedéséről. A három befektető - az angol BAA, a német Fraport és a Hochtief - november 14-én juttatta el kötelező érvényű ajánlatát a privatizációs szervezethez. A szakmai csomagot azóta ízekre szedték, tegnap késő délután óta pedig a pénzügyi ajánlatokat is megismerték. Az ÁPV várhatóan december közepén hirdet sorrendet. Ha az első helyre sorolt pályázóval esetleg meghiúsulna a szerződéskötés, akkor a következővel tárgyalnak tovább; reményeik szerint az aláírásra akár még az idén sor kerülhet. A magyar állam csak akkor akar szerződni, ha a kialkudott feltételek nem lesznek rosszabbak a nemzetközileg szokásosnál; azaz a Fidesz reptércégeladást ellenző kijelentései miatt nem követelnek olyan vállalhatatlan klauzulákat.

Az egyik pályázó, a BAA vezérigazgatója, Mike Clasper, tegnap Londonban azt hangsúlyozta, hogy a magántulajdonban lévő cége képes a kereskedelmi kockázatok kezelésére, ám mielőtt több százmillió, sőt több milliárd fontot áldoz nagyszabású beruházásokra, meg kell bizonyosodnia arról, hogy a politikai és szabályozási rizikó sem haladja meg az elfogadható szintet.

A cég most várja a hírt arról, megnyerte-e a magyar pályázatot. Mind a tulajdonjog megszerzése, mind a repülőtér fejlesztése tetemes kiadásokkal jár. Mike Clasper kijelentette, ilyen súlyos felelősséget még egy BAA méretű cég is nehezen vállal magára. Ez szavai szerint csak akkor következhet be, ha a kormányok "komolyan veszik a külföldi tőke bevonását és megtartását, valamint a későbbi kormányok is tiszteletben tartják a befektetéseket. Úgy érezzük, a magyar kormány megérdemli ezt a bizalmat, még ha ezek az ügyek politikai viharokat kavarnak is".

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.