A Tiszát nem veszélyezteti a ciánszennyezés

A romániai ciánszennyezés miatt Magyarországon nincsen olyan veszély, ami számottevő problémát okozhatna - mondta Gombos András, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium politikai államtitkára, miután a mérési eredményekről tájékoztatta Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt hétfőn a parlamentben. Közölte: a Romániában szombaton észlelt szennyezés hétfőn reggel 8 óra és dél között érte el a Tiszán magyar határt.

A Tiszán érkezett romániai ciánszennyezés hétfőre az országhatárhoz érve annyira felhígult, hogy a megengedett határérték tizedét sem éri el - mondta Gombos András. A romániai Borsabánya melletti patakba a helyi bányából pénteken került ciánnal szennyezett víz, ami a Tiszába jutva hétfőn 8 óra és dél között érte el Magyarországot.

Az államtitkár közölte: Tiszabecsnél az ivóvízben a megengedett literenként 50 mikrogrammos határértékhez képest alig 2-3 mikrogramm ciántartalmat mutatott ki a vízügyi hatóság a reggel 7 óra óta 30 percenként elvégzett vizsgálatai során. A mért értékek nem támasztják alá, hogy intézkedni kellene - hangoztatta Gombos András. Rakics Róbert, a tárca helyettes államtitkára, kormánymegbízott azMTI-nek elmondta, hogy a literenként 50 mikrogrammos határértékhezképest 10-20 mikrogrammot mért hétfőn a vízügy Magyarországon. Ehhezképest a Viso patakban a szennyezést követő napon 100 mikrogramm volt acianid-koncentráció, ami felhígulva a Tiszán Máramarosszigetnélvasárnap 69 mikrogrammra csökkent.

Gombos kitért arra, hogy a vízügy készenlétben áll arra az esetre, ha mégis védekezni kellene. A magyar kormány mindent megtesz, ami a lakosság biztonsága érdekében szükséges - hangsúlyozta az államtitkár.

Gombos András összehasonlításként megemlítette, hogy a 2000-es nagybányai ciánszennyezéskor literenként 38 ezer mikrogrammot is elért a cianid-koncentráció a Tiszában. Rakics Róbert beszámolt arról, hogy a román hatóságok tájékoztatása alapján másfél köbméter ciántartalmú veszélyes anyag került egy borsabányai színesfém-bányából a közeli Viso patakba. A szennyezésről szombaton a román vízügyi hatóságok azt követően szereztek tudomást, hogy Bisztra település polgármestere lakossági bejelentés alapján azt jelezte számukra. Bisztránál 30 kilogramm döglött halat fogtak ki - idézett a román jelentésből Rakics Róbert.

Gombos András megjegyezte, hogy a romániai hatóságok vasárnap délelőtt 11 órakor tájékoztatták a magyar vízügyet a szennyezésről, pedig azt a határvízi egyezmény alapján azonnal kellett volna jelezni. A román fél a késedelemre nem adott magyarázatot - fűzte hozzá. Az államtitkár közölte, hogy még hétfőn levelet küld a román környezetvédelmi miniszternek kérve a folyamatos tájékoztatást, illetve hogy engedje meg egy magyar szakértő-delegáció vizsgálódását a szennyezés helyszínén.

Sólyom László: fel kell lépni a ciánszennyezés ellen

Nem lehet megengedni, hogy a ciánszennyezés állandóan fenyegesse Magyarországot, fel kell lépni ellene - jelentette ki Sólyom László köztársasági elnök hétfőn. "Nagy szerencse, hogy nem történt nagyobb baj, de ez nem döntő szempont. Tűrhetetlen, hogy a szennyezés veszélye állandóan fennáll. Fel kell lépni ellene, meg kell nézni, milyen lehetőségek vannak erre, beleértve az egyeztetést és a nemzetközi egyezményeket" - mondta a sajtónak a köztársasági elnök Barcelonában, ahol az euromediterrán csúcsértekezleten vett részt.

Bukarest szerint sincs veszély

Nem juthat el magyar területre a Visó folyón levonult ciánszennyezés - jelentette ki Madalin Mihailovici, a román országos vízügyi igazgatóság (ANAR) vezetője.

Az Apele Romane (román vizek) nevű vízügyi hatóság igazgatója a Mediafax román kereskedelmi hírügynökségnek elmondta: a Remin nagybányai színesfémipari vállalathoz tartozó (és Petrovabisztra térségében található) régi zagytározóból kikerült szennyezett víznek a Visóba érkezésekor végzett mérések tanúsága szerint már csak literenként 0,06 milligramm ciánszármazékot észleltek a folyó vizében a megengedett legfeljebb 0,05 milligrammal szemben. Miközben a Tiszába ömléséig a Visóba torkollik egy másik mellékfolyó is, amivel a Visó vízhozama gyakorlatilag megkétszereződik, s ilyenformán a mért szennyezettség mintegy 40 százalékkal csökken. Minden esetre egészen bizonyos, hogy a Tisza mellékfolyójának vizében a szennyezettség foka az európai normák által megengedett színt alá csökken - tette hozzá az ANAR igazgatója.

A román vízügyi hatóság vezetője emlékeztetett rá, hogy a szennyező forrást nyomban a műszaki baleset után lezárták, úgy hogy a vízben a ciánszármazékok koncentrációja nem növekedett tovább. Hozzátette: a szennyező céget pénzbírsággal sújtották, vezetői ellen pedig büntetőjogi eljárás indul. Az illetékes román hatóságok vasárnap régi lejben számítva 270 milliós (kevesebb mint kétmillió forint) pénzbírsággal sújtották a Reminhez tartozó borsabányai színesfémérc-kitermelést, mert műszaki hiba folytán a bánya novati zagytározójából mintegy másfél köbméternyi nátriumcianid került a Tiszába ömlő Visó mellékvizébe, a Csiszla-patakba - jelentette az idézett román hírforrás.
(forrás: MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.