Nem nőnek a lakossági energiatarifák

Január elsejével nem emelkedik a lakossági gáz ára - jelentette be szombaton Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. Értesülésünk szerint az év elejével a lakossági áram ára az áfaváltozás miatt 5 százalékkal csökken, az ipari fogyasztók viszont valamivel 10 százalék alatti villany- és gázáremelésre számíthatnak.

Nem emelkednek január elsejével a lakossági gázárak; ez pedig az átlagos bérszínvonal-emelkedést figyelembe véve azt jelenti, hogy olcsóbb lesz a gáz - jelentette be szombaton a Parlamentben Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, miután tárgyalásokat folytatott a Mol vezérkarával. Értesülésünk szerint ez azt jelenti, hogy a Mol - mint Magyarország egyetlen közüzemi gáznagykereskedője - a növekvő importköltségek ellenére az év elejével a lakossági fogyasztás után nem kap több pénzt.

Ez némileg ellentétes az eddigi szokásokkal: a növekvő behozatali költségeket a kormány eddig rendre fedezni próbálta az úgynevezett gázár-kompenzációs alapból. Ennek segítségével a kormány az utóbbi időben a tomboló olajárak hatását távolt tudta tartani a lakosságtól. Gyurcsány Ferenc célzott rá: szükségesnek tartja, hogy a kormányzati árkiegészítés a jövőben is fennmaradjon. Mindezek után a gázcégek már csak az ipari árak emelésétől remélhetik költségeik és "tisztes" nyereségük fedezetét. Értesülésünk szerint ez nem is marad el: miután az ipari fogyasztóknak legutóbb november elsején 19 százalékkal emelkedett a gáz ára, az év elejével - információnk szerint - eme kör számlája újabb 10 százalékkal nőhet.

A látszat szerint tehát az ipari fogyasztók fizetik meg a lakosságra háruló terheket. Ezt azonban kormánykörök tagadják. Közgazdászok figyelmeztetnek: ezek a döntések rendkívül kedvezőtlen árarányokat eredményeznek, hiszen a nagyfogyasztók kiszolgálása eleve olcsóbb, ami rontja a cégek versenyképességét, a lakosságot viszont "'egészségtelen" módon rászoktatja a gázfogyasztásra. Ezzel - mivel a gáz jó része keletről érkezik - nő Magyarország függősége az orosz térségtől.

Egyelőre az sem tisztázott, hogy a támogatás a jövőben mekkora terheket ró a költségvetésre, vagyis az adófizetőkre. A gázkompenzációs kassza jó részét eddig a Mol állta, a hazai kitermelés utáni bányajáradék-befizetésekből. A lakossági árat a jövőben egyre nagyobb összegekkel kell majd kiegészíteni, a bányajáradék azonban várhatóan egyre csökken, sőt 2010 környékén előreláthatólag el is fogy.

Egy lapunk birtokába került szakértői számítás szerint 2006 és 2010 között a költségvetésre ez összesen 500 milliárd forint terhet ró majd, ami egyre kisebb bányajáradék mellett egyre növekvő állami terhet jelent. Arra a kérdésre, hogy ezt a költségvetés miből tervezi előteremteni - a lakossági gáz támogatása révén netán nőne-e hiány, és ennek nyomán az államadósság - tegnap a Pénzügyminisztériumból nem kaptunk választ.

Egy azonban biztos: a jelenlegi rendszer az emberek számára rövid távon látványos "jótéteményként" jelentkezik.

A magas ipari gázárak miatt viszont a villanyáram előállítása is egyre drágább: a gázerőműveknek - Magyarországon a többség ilyen - ugyanis mint nagyfogyasztóknak idén 50 százalék feletti gázáremeléssel kellett szembesüljenek. A kormány azonban értesülésünk szerint úgy készül dönteni, hogy az év elejével a lakossági áram ára sem emelkedik. Mi több, az áfa 5 százalékos mérséklése miatt a villany ára ennyivel még csökken is. (A gáz a kedvezményes áfatartományba tartozott, így annak ára emiatt nem csökken.) A "jól bejáratott" módszer azonban várhatóan itt is alkalmazzák: az iparnak ugyanis tudomásunk szerint az év eleje környékén valamivel 10 százalék alatti áramár-növekedésre kell számítania.

A miniszterelnök azt is bejelentette, hogy segíteni kívánják Magyarországon a bio-üzemanyagok gyártását. Szakértők is megerősítik: az ország klímája igencsak kedvező a bio-üzemanyagok alapanyagául szolgáló növények termesztéséhez. A Mol a jövőben az ezekből előállított bioetanol és biodízel felvásárlásával, feldolgozással és a hagyományos üzemanyagokba való bekeverésével foglalkozik majd.

Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója bejelentette, a társaság felkészült a télre. Jövőre, ha a német E.On konszern felvásárolja a Mol gázkereskedelmi és -tárolási üzletágát, ilyen bejelentések alkalmával már a német cég képviselőjétől is várhatjuk a megnyugtató szavakat.

A Fidesz képviselője, Lázár Mózes szerint Gyurcsány Ferenc mellébeszél. Úgy vélte, a Nemzeti Garanciatörvény - kormányoldal által elutasított - tervezete alapján a Fidesz a gáz, az áram és az üzemanyagok infláció alatti emelkedését garantálná. Lázár szerint a gázár 2002 óta a lakosság számára 67, az intézményeknek pedig 117 százalékkal nőtt.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.