Bécs nem tiltakozott a CIA repülőgépe miatt
Astrid Harz szóvivő az osztrák távirati irodának kijelentette, hogy "a tiltakozást nem tudja megerősíteni". A hírszolgálati iroda a Berliner Zeitung című napilap cikkére hivatkozva kérte a szóvivő állásfoglalását. A német lap keddi számában azt állította, hogy a CIA repülőgépei az utóbbi években többször is leszálltak Németországban, majd onnan folytatták útjukat. Így például a CIA egyik Hercules AC-130-as gépe 2003. január 21-én a Frankfurt melletti amerikai légitámaszpontról Azerbajdzsán felé indult.
A gép - amelyet Bakuba tartó polgári repülőgépként jelentettek be - feltűnt az osztrák légtérfigyelői szolgálatnak. Két elfogó vadászgép a levegőbe is emelkedett, és az osztrák légtér határáig kísérték a gépet, amelyről fényképeket is készítettek. A német lap szerint Bécs panaszt tett a be nem jelentett katonai átrepülés miatt Washingtonnál. A bécsi szóvivő nem erősítette meg az osztrák tiltakozást, ugyanakkor nem is cáfolta az átrepülés tényét.
Az osztrák hírügynökség felhívta a figyelmet arra, hogy sajtóhírek szerint a CIA gépei az utóbbi években több európai állam - közöttük Svédország, Dánia, Németország, Ausztria, Lengyelország és Nagy-Britannia - légterében is be nem jelentett repüléseket hajtottak végre. E repüléseknek terrorizmussal gyanúsítottak szállítása volt a céljuk.
A bécsi híradásban hozzáfűzték: a német lap által megnevezett Hercules-gépről az azonosítója (N8183 J) alapján a TT svéd hírügynökség azt derítette ki, hogy jelenleg a Rapid Air Trans Inc. washingtoni céghez tartozik, amelyről feltételezik, hogy a CIA áll mögötte. (MTI)