A magzat nem érez fájdalmat?

A magzatok nem képesek szót emelni saját magukért, ezért egyes politikusok úgy érzik, az ő kötelességük, hogy olyan döntéseket hozzanak, melyek biztosítják az emberkezdemények jólétét. Az USA-ban van olyan állam, melynek kormánya arra hivatkozva ellenzi az abortuszt, hogy a magzatok a fogantatásuktól számított huszadik héttől már éreznek fájdalmat. A kongresszus olyan törvények előterjesztését fontolgatja, melyek arra kötelezik az orvosokat, hogy ezt ismertessék az érintett nőkkel, és abortusz esetén ajánlják fel a magzatok érzéstelenítésének lehetőségét. Két, nemrégiben elkészült tanulmány szerint azonban ezek a törvényjavaslatok téves információkon alapulnak, elavult és félreérthető bizonyítékokon.

A fájdalom olyan jelenség, amelynek érzékeléséhez bizonyos tudatosság szükséges, ráadásul tapasztalatra és emlékezésre épül, tehát akkor is tanulási folyamatnak kell megelőznie, ha az észleléséhez szükséges agyi kapcsolatok már teljesen kialakultak. A magzatok nem tesznek eleget e feltételeknek, ezért nem képesek a fájdalom érzékelésére, állították nemrég egy Ausztráliában tartott konferencián amerikai és új-zélandi kutatók.

Vizsgálataik szerint a magzatok agyának a fájdalom érzékeléséhez szükséges bonyolult kapcsolatrendszere nem alakul ki a terhesség 29. hete előtt. Sőt nagy valószínűséggel az egész terhességet egyfajta öntudatlan, álomszerű állapotban lebegik végig, ami eleve lehetetlenné teszi a fájdalom érzékelését. Ráadásul a magzati agy és a méhlepény hatékony alvást elősegítő hormonokat termel, így a magzat különböző alvási fázisokban tölti el a terhesség kilenc hónapját.

Az emberekéhez általában nagyon hasonló fiziológiai eredményeket mutató birkamagzatokkal végzett kísérletekben kémiailag gátolták az alvást indukáló hormonok egy részét. Ez elektromos aktivitást indított be a birkamagzat agyában és izmaiban. Egy másik, birkákkal végzett kísérlet szerint az állat agyának magasabb rendű területei nem kapnak érzékelési információt egészen a megszületésig.

Ezek az eredmények azt támasztják alá, hogy e hormonok hatékonyan gátolják a mentális aktivitást. E jelenség "értelme" az lehet, hogy a magzat ne legyen képes fejlett fizikai érzékelésre, hiszen akkor olyan behatásokra reagálna, amikkel szemben úgyis tehetetlen.

Az említett felfedezések miatt megkérdőjeleződik a magzatokon végzett operációk során alkalmazott érzéstelenítők használatának szükségessége. Ezek az anyagok ugyanis károsak lehetnek a fejlődésben levő magzatokra. Az egyik új-zélandi kutató ugyancsak birkákat vizsgálva azt tapasztalta, hogy például a morfin erőteljes légzőmozgást indít be a magzatban, amitől megnő az izmok oxigénfelhasználása. Ezt viszont a méhlepény nem képes biztosítani.

Egy dán kutató szerint azonban az agykéreg fájdalomérzékelő területétől megfosztott betegek vagy az agysérülést elszenvedettek, esetleg agyuk ezen a területén tumorral rendelkezők továbbra is beszámolnak a fájdalom érzékeléséről. Mások szerint a magzat elhúzódik az injekciós tű elől, grimaszt vág, ha fájdalom éri a méhen belüli operáció alatt, és vérében megnő a stresszhormonok szintje. Az ezt tagadó kutatók azonban azt állítják, hogy agyhalott felnőttek, sebészeti beavatkozáson áteső, érzéstelenített betegek, sőt, agy nélkül született csecsemők is hasonlóképpen reagálnak.

A magzatok egyik tábor híveinek állításait sem tudják megerősíteni vagy megcáfolni, csak békésen lebegnek az anyaméhben, születésükre várva. Ettől a pillanattól kezdve azonban igen hangosan tudnak véleményt nyilvánítani.

Érzéstelenítővel vagy a nélkül történjen az operáció (netán az abortusz)?
Érzéstelenítõvel vagy a nélkül történjen az operáció (netán az abortusz)?
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.