Tévedés volt a Weiss Manfréd bezárása

Soha nem látott egészségügyi fejlesztésekről beszélnek a XXI. kerület vezetői, míg az ellenzék szerint állandó botrányoktól hangos az orvosi ellátás a kerületben, mióta megszüntették a Weiss Manfréd Kórházat.

Soha nem látott fejlesztésekről, s egy jövő évre ígért új mentőállomásról beszélnek Csepelen a kerület vezetői, a Weiss Manfréd kórház bezárása óta eltelt két év értékelésekor. A városrész megállapodott a fővárosi önkormányzattal a rendelőintézet közös rekonstrukciójában. Az 1,7 milliárd forintos beruházás már javában tart. Az elmúlt három évtizedben nem volt ehhez hasonló értékű fejlesztés a csepeli egészségügyben - állítják a kerületi döntéshozók. Az önkormányzati tájékoztatón a szakrendelő teljes megújulása mellett a legfontosabb, ám elavult diagnosztikai berendezések cseréje is szóba került. A röntgen és a labor berendezéseinek teljes megújítását külső közreműködő segítségével, vállalkozói tőke bevonásával tervezik megvalósítani, erre hamarosan közbeszerzési eljárást írnak ki. A kerületiek egészségi helyzetének javítása érdekében az önkormányzat jelentős anyagi áldozatokkal, s fejlesztéssel akarja ellensúlyozni a kórházi aktív ágyak elvesztéséből adódó hátrányt - mondta Tóth Mihály polgármester. A kerület 2004-ben átvette a járóbeteg-szakellátást a fővárostól, s ezzel egy időben megkezdte a szakrendelési rendszer szerkezetének korszerűsítését, a lakossági igények alapján. A polgármester szerint a járóbeteg-rendelést a kerület lakosságának több mint egyharmada igénybe veszi, s az ellátás színvonala jelentősen befolyásolja, hogy közülük mennyien kerülnek kórházba.

Mint arról korábban beszámoltunk, a főváros a lakosság és a szakmai szervezetek folyamatos tiltakozása ellenére döntött úgy, hogy 2003-ban bezárja Weiss Manfréd kórházát. Az intézmény jelenleg a Dél-pesti Jahn Ferenc Kórház telephelyeként működik, aktív osztályok nélkül, a rehabilitációs részleg bővülésével. Az aktív ellátás viszszaállítása Csepelen olyan kérdés, amelyről a tulajdonos főváros dönthet. Meghatározó kérdés azonban, hogy a színvonalas ellátást hogyan lehet biztosítani a kerületben. Annak érdekében, hogy a helyzet rendeződjön, a kerület folyamatos kapcsolatban áll a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház vezetésével, ahol a csepeli kórházi részleg kétszázmillió forintos fejlesztését is előkészítik - hangzott el az önkormányzati tájékoztatón. Azt a hivatal vezetői is elismerték, hogy a kórház funkciójának megváltozása hátrányosan érintette a kerület lakosságát. A csepelieknek jogos igénye tehát, hogy a XXI. kerületben legalább a mentőállomást fejlesszék, a jelenleginél sokkal színvonalasabbra. A kerületi önkormányzat ezért felajánlott a szolgálat elhelyezésére egy megfelelő ingatlant, s biztosítja az új állomás tervezési költségeit is. A megvalósításra az új szakrendelő átépítésével párhuzamosan, 2006-ban lehet számítani. Az önkormányzat nem mondott le arról sem, hogy egyszer újra legyen saját korszerű kórháza.

A kerület ellenzéki képviselői szerint az elmúlt két év alatt kiderült, hogy a kórház bezárása tévedés volt, s ezt minden felelősnek be kell ismernie. Magyarországon 40-50 ezres településeknek is lehet ma önálló kórházuk, a Csepel-szigeten élő, mintegy 200 ezer embert azonban megfosztották ettől a jogától. A Jahn Ferenc Kórházban túlzsúfoltság van, s a helyzet miatt állandósultak a botrányok - állítja közös közleményében Németh Szilárd, a Fidesz csepeli országgyűlési képviselője, illetve Tari Tamás, a Magyar Májátültetettek Érdekvédelmi és Sport Egyesületének elnöke.

Komoly tiltakozás övezte a kórház megszüntetésérõl szóló döntést. A kedélyek mára sem csitultak
Komoly tiltakozás övezte a kórház megszüntetésérõl szóló döntést. A kedélyek mára sem csitultak
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.