Félmillió magyar tüdeje krónikus gyulladásos
Köhögés, váladék, mind nagyobb, már-már a mozgást is akadályozó légszomj, aminek következménye, hogy a betegek végül állandó otthoni oxigénterápiára szorulnak. Ez a krónikus tüdőgyulladás - szaknyelven COPD -, ami a prognózisok szerint öt éven belül Európában a negyedik leggyakoribb halálozási ok lehet.
A COPD a kontinensen jelenleg Magyarországon szedi a legtöbb áldozatot: becslések szerint mintegy félmillióan szenvednek ebben a betegségben úgy, hogy nem is tudnak róla, s mindössze hatvanezerre becsülik a tüdőgyógyászati hálózatokban nyilvántartott kezeltek számát. A tüdőgyógyászok szerint a kór valódi veszélyeiről, egyáltalán a létezéséről szinte semmit nem tud a hazai lakosság. A betegséget a légszennyezés, elsősorban a dohányzás okozza, a cigarettafüst ugyanis a tüdő krónikus gyulladását idézi elő: a COPD-s betegek 80-90 százaléka dohányzik, s a dohányosok húsz százalékánál bizonyosan jelentkezik a kór.
Bár a szakemberek szerint a tünetek könnyen felismerhetők, sokan már csak a betegség késői fázisában fordulnak orvoshoz, ami jelentősen rontja az életkilátásaikat. A fertőzés ráadásul egyszerű méréssel diagnosztizálható lenne, és a korai stádiumban felismert COPD jól kezelhető. A szakorvosok ezért november 16-át e betegség világnapjává nyilvánították, figyelmeztetve a folyamatos ellenőrzés fontosságára, főleg a rizikócsoportokba tartozóknál, tehát a dohányosoknál, a környezetszennyezésnek kitett területeken, a rossz szociális körülmények között élők körében és a foglalkozásukból eredően veszélyeztetetteknél.
A WHO előrejelzései szerint 2010-re Európában a szívinfarktus, az agyvérzés és a tüdőrák után a COPD okozhatja a legtöbb ember halálát. A Magyar Tüdőgyógyász Társaság már tervezi a lakosság tájékoztatását a betegség megelőzésének, felismerésének és kezelésének lehetőségeiről.