A vezeték nélküli hálózat akár ingyenes internetet biztosítana, és segítené a rendőrök, tűzoltók munkáját. A telefontársaságok azonban mindent megtesznek azért, hogy ne épülhessen ki.
Keményvonalas telefontársaságok
A dégeneráció számítógépfüggő fiataljai és az állandóan mozgásban lévő menedzserek régóta álmodnak az ingyenes, vezeték nélküli szélessávú internet kapcsolatról.
Az ilyen hálózatok azonban nem csak e-mailek olvasását és a tőzsdeindex követését teszik lehetővé. A Businessweek arról számol be, hogy egy veszélyes vegyianyag-tároló közelében fekvő amerikai településen a vezeték nélküli internetes hálózat biztosítja, hogy a falu katasztrófa esetén gyorsan kiüríthető. Máshol a rendőrséget és a tűzoltóság munkáját segíti.
A közelmúltban több amerikai metropolisz – San Francisco, New Haven és Philadelphia – vezetése úgy döntött, hogy az egész várost lefedő, vezeték nélküli szélessávú hálózat kiépítésébe kezd.
A nagy telefontársaságok nem lelkesednek az általuk kínált szolgáltatásoknál jóval olcsóbb, vagy akár ingyenes internet elérést biztosító kezdeményezésért. „Azzal érvelnek az adóbevételekből kiépített hálózat ellen, hogy az egyenlőtlenné teszi a piaci versenyt – olvassuk a Newsweekben. – A dolog iróniája, hogy a vezeték nélküli szolgáltatás önkormányzati bevezetését bíráló cégek annak köszönhetik uralkodó helyzetüket a piacon, hogy a kormány egy időre monopóliumot biztosított a számukra.”
A telefontársaságok lobbizásba kezdtek. Republikánus szenátorok olyan törvényjavaslatokat terjesztettek elő, amelyek megakadályozzák, hogy az önkormányzatok olcsó internet elérést biztosítsanak.
Az egyik előterjesztő szenátor vagyonnyilatkozatából kiderült, hogy jelentős összegeket fektetett egy nagy telefontársaság részvényeibe – olvassuk a Slate magazinban. Egy másik szenátor pedig jelentős kampánytámogatást kapott több telefontársaságtól.