Törvénytelenül írják föl a recepteket?

A kórházak "kijelölt" orvosai csak az intézményen keresztül, a háziorvosok egyelőre semmilyen módon nem rendelhetnének gyógyszereket.

A napokban sorra kapják szerződésbontási értesítőjüket az orvosok azzal, hogy október 31-i hatállyal megszűnik az egészségbiztosítóval kötött, receptírásra jogosító megállapodásuk. Ez annak a rendeletnek az első lépése, amelynek értelmében a jövőben a magánorvosok nem írhatnak fel 90, 100 százalékban támogatott készítményeket, s nem rendelhetnek közgyógyellátási igazolványra sem gyógyszert. Az akkor tiltakozást, s alkotmánybírósági megkeresést is kiváltó jogszabály-változás mostani intézkedése viszont valamennyi orvost érinti - s elbizonytalanítja őket.

Wertner János, a Semmelweis Egyetem főorvosa szerint e lépéssel magánjogi szerződést módosítanak, s azt egyoldalúan bontják föl. - Úgy, hogy aközben senki sem tudja, hogy fölírhatunk-e receptet vagy sem, hiszen elvileg épp az erről szóló szerződés szűnik meg - mondja Wertner, aki szerint ez az intézkedés a kórházakra pluszterheket ró. - Eddig bármilyen receptírási szabálytalanság is történt, mindig az orvosokat "vették elő", s citálták bíróság elé, most mindezt az intézményekkel szemben fogják érvényesíteni. Ez azzal jár, hogy egyszerűen megvonják majd tőlük a "szabálytalanul" fölírt gyógyszerek ellenértékét - állítja.

Az ügyben dr. Báthori Gábor, az Egészséges Jövőnkért Mozgalom vezetője a miniszterelnöknek is írt egy levelet. E szerint: "A szerződésmódosítás szövegét nem tudják több ezer praktizáló orvossal véleményeztetni, az őket képviselő orvosi kamarának kell a szerződés-módosítás szövegét ismertetnie és aláírnia, amennyiben a szerződő fél ezt elfogadja Ez így kell hogy működjön, mert törvény írja elő, és mert a demokráciában és jogállamban is így szokás. Itt pedig erre nincs mód, így a szerződésmódosítás csak egyoldalú."

Az alapellátásban dolgozó doktorok november 4-én kapták meg szerződésük módosítását, igaz, október 28-i dátummal, ami az érintettek szerint már eleve szabálytalan. A háziorvosoknál patthelyzet van. Ők ugyanis pillanatnyilag érvényes szerződés nélkül állnak, így elméletileg nem írhatnának recepteket. Kertai Aurél, a MOK háziorvosi szekciójának vezetője egyszerűen úgy fogalmaz: buta, aki szó szerint betartja a törvényt, s megijed. - Időpont-egyeztetések folynak az egészségbiztosítóval, hogy több évtizedes praxisunk után minden igazolással időt kaphassunk és új szerződéseket kössünk, de ez nagyon hosszú folyamat - mondja, s elismeri: ők nem írhatnának föl gyógyszereket.

A receptírási jogosultságok felülvizsgálatával a biztosító a kassza "kézben tarthatóságát" reméli. Az érintettek szerint, még ha a rend helyre is áll, ami most történik, egyértelműen több terhet ró majd a biztosítóra, miközben ellehetetleníti a magánpraxisokat. Ha a beteg az állami rendelésen jelenik meg, a tb-nek kell fizetnie a kivizsgálást, a kezelést, a gyógyszerrendelést, az útiköltséget. A rendelet az állami szakrendelésekre újabb betegtömeget zúdít, ellátásukat pedig az egyre súlyosbodó orvoshiány szinte lehetetlenné teszi. A MOK a rendelet visszavonása érdekében folyamatosan aláírásokat gyűjt.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.