A Pentagon változtat a foglyok kihallgatásának irányelvein

Az Egyesült Államok védelmi minisztériuma megszigorította az amerikai forgásban lévő külföldi foglyok kihallgatásának a szabályait, és előírta, hogy az alkalmazott módszereket ezentúl a Pentagon legfelsőbb szintjén kell jóváhagyatni - közölte a The New York Times mai számában.

Az irányelvek szerint a kihallgatást az arra megfelelően kiképzett személyeknek kell lefolytatni. A katonáknak kötelességük mindenféle visszaélést jelenteni, amely a tudomásukra jut. A kihallgatásoknál tilos kutyákat alkalmazni. A nyolcoldalas dokumentum megtilt "mindenféle testi és a lelki kínzást", de nem fejti ki részletesen ezt a tilalmat, hanem megelégszik annak az előírásával, hogy a foglyokkal a "vonatkozó törvényekkel és szabályokkal összhangban" emberségesen kell bánni. Az irányelveket Gordon England védelmi miniszter-helyettes írta alá a múlt héten, de nem tették közzé.  

A Pentagon olyan időben dolgozta ki a szigorúbb irányelveket, amikor a kormányt folyamatos bírálatok érik ebben az ügyben és a kongresszus arra készül, hogy a Pentagon költségvetési törvényében tiltsa meg az amerikai fogságban levő külföldiek kínzását, a velük való kegyetlen, embertelen vagy megalázó bánásmódot. A sajtó értesülései szerint Dick Cheney alelnök azt szeretné elérni, hogy a Központi Hírszerző Ügynökséget (CIA) vonják ki a tilalom hatálya alól. Fehér házi körök jelezték, hogy George Bush amerikai elnök inkább az egész költségvetési törvényt megvétózza, mintsem elfogadja, hogy a terrorizmus elleni harcban megkössék a kezét.

Az EU-bizottságnak nincs joga kivizsgálni, hogy valóban vannak-e titkos CIA-börtönök Európában, de az Európa Tanács már megindította a vizsgálatot ebben az ügyben - közölte kedden Brüsszelben a bizottság egyik szóvivője. A The Washington Post című amerikai lap néhány napja arról adott hírt, hogy a CIA titkos kelet-európai létesítményekben tart fogva, s hallgat ki terrorizmussal gyanúsított személyeket, mindenekelőtt az al-Kaida nevű nemzetközi terrorszervezet feltételezett tagjait. A Human Rights Watch nevű nemzetközi emberi jogi szervezet szerint Románia és Lengyelország lehet e titkos börtönök helye - de az EU-bizottság jogi és igazságügyi kérdésekért felelős tagjának szóvivője, Friso Roscam-Abbing szerint mindkét ország biztosította a brüsszeli testületet arról, hogy ez nem igaz. 

Az Európa Tanács vizsgálatot indított állítólagos európai CIA-börtönök ügyében

A strasbourgi székhelyű Európa Tanács (ET) az emberi jogok érvényesülését, a demokratikus intézményrendszer működését ellenőrző nemzetközi szervezet. Egyik vezető testülete, a parlamenti közgyűlés néhány hónapja - amikor még szó sem volt titkos európai CIA-börtönökről - felszólította a szervezet összes tagállamát: nyilatkozzanak arról, hogy területükön senkit se tartanak fogva titokban. René van der Linden, a parlamenti közgyűlés elnöke pedig néhány napja emlékeztetett arra, hogy az Európa Tanács tagállamainak kötelező betartaniuk az emberi jogok európai egyezményét és a kínzásellenes európai konvenciót. 

Az EU-szóvivő által említett ET-vizsgálat egyébként még nagyon kezdeti stádiumban van: az Európa Tanács honlapja szerint egyelőre annyi történt, hogy a parlamenti közgyűlés jogi bizottsága most hétfőn megbízta elnökét, egy svájci képviselőt, hogy kezdjen el vizsgálódni ebben az ügyben. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.