Baci a szívben
Tíz éve a Chlamydia pneumoniae nevű kórokozó koszorúér-meszesedésben, infarktusban játszott szerepe volt a kardiológia szenzációja. Erről a főleg tüdőgyulladást okozó mikrobáról tanulmányok százaiban bizonyították be, hogy jelen van a meszes érlerakódásokban, illetve azt, hogy ellenanyaga felszaporodik a betegek vérében. A hírről a világ minden nagyobb újságja, így lapunk is beszámolt. Aztán hosszú csönd.
Most pedig két nagy, több ezer önkéntesen végzett kísérlet is terápiás kudarccal végződött. Az ACES-tanulmányban 4012 koszorúérbetegnek egy évig Chlamydia ellen ható Azithromycin nevű antibiotikumot adtak. Feleslegesen. A négyéves vizsgálat során bebizonyosodott, hogy semmivel sem volt kevesebb a koszorúér-betegség okozta haláleset és a nem fatális szívinfarktusok száma, mint a placebót kapott csoportban. Ugyanerre a következtetésre jutottak a PROVEI - TIMI rövidítésű, hasonló jellegű tanulmányban. Ebben a koszorúér-betegség akut szakában egy Gatifloxacin nevű antibiotikumot 10 napig teljes, majd két évig fenntartó adagban adtak, ám ez sem befolyásolta a kór későbbi következményeit.
Egyes szaklapok már az egész Chlamydia-teóriát megkérdőjelezik - a tudósok többsége azonban nem. Még a tanulmányokat közlő The New England Journal of Medicine is csak annyit állít, hogy a gyógyítás és megelőzés nem antibiotikum kérdése.
Meglátjuk, mit hoznak a védőoltás kifejlesztésével kapcsolatos kísérletek. És azt is, hogy mikor kerül a Chlamydia a helyére.