Apró Antal

Életében nemigen tűnt olyan fontos embernek Apró Antal, mint most. Pedig mindkét "átkosban" tagja volt a politikai bizottságának (pb) - 31 éven át. Mégsem volt beleszólása abba sem, hogy például ki alkalmas akár csak miniszterelnöknek is (a pártfőtitkárról nem is beszélve). Semmi nyoma, hogy a szovjet párt vezetői egyszer is véleményét kérték volna. Vagy ha mégis, sem ők, de Rákosi és Kádár sem törődtek vele. Nagy Imre és Rákosi csatáira egyszer sem hívták Moszkvába (Dobi István vagy Földvári Rudolf - emlékeznek még rájuk? - fontosabb volt nekik). Apró Antalnak döntő hozzászólása, komoly befolyása nem volt, véleményére (ha volt) nem adtak akkor sem, amikor rövid ideig a Minisztertanács elnökének első helyettese volt. Egész politikusi létezése alatt szürke pont volt valamelyik - esetenként nem a legortodoxabb - oldalon.

Kilenc hónappal volt fiatalabb Kádárnál, kilenc évvel Rákosinál. Árvaház, szobafestőség, építőmunkás szakszervezet, már 18 évesen illegális kommunista. Hétszer internálják, kerül fegyházba. 1945-ben a pártközpont szakszervezeti osztályának a vezetője. A pb-nek csak 1946-ban lett a tagja. Az 1948-ban alakuló Szakszervezetek Országos Tanácsának a főtitkára. A szakszervezetnek különleges fontosságot tulajdonító nézetébe, a szindikalizmusba belebukik, de a korra és rá is jellemzően csak két év múlva, 1952-ben váltják le. Építőanyag-ipari miniszter, majd lefokozzák első helyettessé, és pár hónapra kihagyják a párt vezető testületeiből. 1953 végén a Minisztertanács elnökhelyettese. A legkisebb közös többszörös: a miniszterelnök Nagy Imre is elfogadja a koncepciós perek áldozatainak rehabilitálását végző bizottság vezetőjének, bár Rákosi szájíze szerint folyik a munka. 1956 nyarán a Hazafias Népfront Országos Tanácsának (HNF OT) elnöke, október 6-án beszédet mond az ártatlanul kivégzett Rajk László temetésén.

A forradalom első éjszakáján a felkelés leverésére alakított katonai bizottság vezetője Nagy Imre és Kádár egyetértésével, 26-án még építésügyi miniszter is. Páran katonai puccson meditáltak, Apró leplezte le őket. Mégsem tudták hová húz: az elnökség tagja lesz, másnap meg kihagyják az új párt vezetéséből, majd a kormányból is. Az új, ellenforradalmi kormányt összeguberáló szovjetek őt is Szolnokra viszik.

1956. november 4-én tagja lesz a Kádár-kormánynak és a vezető párttestületeknek. Iparügyi miniszter, majd a Minisztertanács elnökhelyettese, sőt a HNF OT elnöke is 1958-ig, amikor Münnich Ferenc miniszterelnök első helyettese lett, utána csak helyettes. 1971-től 1984-ig pedig az Országgyűlésnek, 1976-tól még a Magyar-Szovjet Baráti Társaságnak is elnöke. 1978. január 5-én az amerikai külügyminiszter neki adja át a magyar koronát. 1980-ban kihagyják a pb-ből, 1988-ban a kb-ból is, 1989-ben a független szervezetek visszahívnák a parlamentből, mire lemond 1945 óta létező képviselői mandátumáról. 1994-ben halt meg.

Napjainkban egyesek bűnéül róják fel, hogy tagja volt annak a pb-nek, amelyik Nagy Imre halálos ítéletéről döntött. Ilyen határozat azonban nem volt. Nagy Imre sorsa Moszkvában dőlt el: 1957 márciusában Kádár beleegyezett, hogy Rákosi lenullázása fejében eljárást indítanak Nagy Imre ellen. Ezt 1957. december 21-én a kv-ülésen Apró Antal is jóváhagyta hatvanadmagával. A Nagy Imre-csoport több halálos ítélettel végződő tárgyalása előtt Kádár János azt mondta a pb-ülésen: "Szabad folyást kell engedni a törvényes eljárásnak." Ez ellen Apró Antal sem tiltakozott. Nagy Imre és három társa kivégzését az Országgyűlésben a Minisztertanács első elnökhelyetteseként ő jelentette be.

Felelőssége a diktatúra bűneiért beosztásával arányos: ő sosem volt még belügyminiszter-helyettes sem, vagy mondjuk a központi ellenőrző bizottság vezetője. Felelősségét tizenöt évvel a rendszer bukása és tizenegy évvel a halála után kezdték feszegetni. Bűne leginkább a hallgatás, nem a cselekvés.

Országgyûlési elnökként 1982-ben. Bûne leginkább a hallgatás
Országgyûlési elnökként 1982-ben. Bûne leginkább a hallgatás
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.