Közjogi méltóságok a 301-es parcellánál

Negyvenkilenc éve, 1956. november 4-én indított átfogó támadást a Szovjetunió Magyarország ellen, hogy vérbe fojtsa az október 23-án kezdődött forradalmat és szabadságharcot. Orzságszerte megemlékezések voltak az évforduló alkalmából.

A szabad Magyarország vezetőiként múlhatatlan dolgunk megőrizni a szabadságot, az emberi méltóságot - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a rákoskeresztúri Új köztemető 301-es parcellájánál mondott beszédében, az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésének 49. évfordulóján az áldozatok emlékére rendezett központi megemlékezésen pénteken délelőtt.

"A szabad és demokratikus Magyarország vezetőiként (..) van egy múlhatatlan dolgunk: megőrizni a szabadságot, megőrizni az emberi méltóságot, megőrizni a képességet, hogy érdeklődéssel és nyitottsággal, nagyszerűséggel forduljunk egymás iránt. Ebből, igen ebből sarjadhat ki a sikeres, a harmadik, Nagy Imréhez és mártírtársaihoz méltó, szabad Magyarország" - mondta a kormányfő. A miniszterelnök beszédében hangsúlyozta: a legfontosabb dolgunk fejet hajtani az áldozatok előtt, "és megérteni, hogy az örökséget továbbvinni nekünk kell, a szabaddá tett Magyarországot berendezni, megélni nekünk kell".
"1956. október 23-ának dicsőséges, egy nemzetet felemelő forradalma elbukott, de a forradalom eszméi, törekvései, vágyai és álmai újraszülettek a harmadik Magyar Köztársaságban; újraszülettek és erősödnek" - hangsúlyozta a kormányfő.

- 1956 fiataljai szabad, független, demokratikus Magyarországot akartak. "Elindultak, de nem értek célba, de nem azért, mert eszméik, hitük gyenge volt, hanem mert aki ezzel szemben állt, az akkor és ott erősebbnek bizonyult, időlegesen, még 33 évig. De a nemzet, amit akart, kivívta magának, sokak erejével, tehetségével, sokak áldozatvállalásával" - mondta. Gyurcsány Ferenc úgy fogalmazott: "tudta mindenki, ha bekövetkezik 23-a legfőbb akarata, ha megszületik az új, demokratikus, szabad Magyar Köztársaság, akkor mindazok, akik együtt küzdöttek, (...) abban a pillanatban egymásnak demokratikus ellenfelei, riválisai lesznek". "Tudták, hogy a szövetség a nagy álom megvalósulásáig tart, hogy a forradalom összeköt, de ahogy beteljesül, a köztársaság abban a pillanatban majd szét is választ. Ez a demokrácia, a szabad köztársaság igazi nagy kihívása: úgy megtartani a közöset, a legnagyobb eszményeket, hogy közben persze meg kell tudni mutatni az egymással versengő alternatívákat, a különbségeket" - jelentette ki.

A miniszterelnök kijelentette: az szolgálja a nemzet igazi ügyét, hogy a sokféleségek párbeszédében és versengésében mindennap létrejön valamifajta új közös akarat, ami ahogy megvalósul, újra viták kereszttüzébe kerül. "Nagy Imre értette, hogy a pártérdeknél és a párthűségnél előrébb való a nemzet iránti hűség, értette, hogy osztályhatalomból nem lesz nemzeti demokrácia, értette, hogy demokráciában a nemzet háza az az ország háza, hogy pártházakra nem építhető a nemzet háza, csak a demokratikus versengés kereteit megteremtő ország háza lehet az, ami versengés és együttműködés bonyolult közös világát létre tudja hozni. Nagy Imre elindult az úton, nem tudta befejezni" - mondta Gyurcsány Ferenc.

Közjogi méltóságok a 301-es parcellánál

Katonai tiszteletadás mellett hajtottak fejet a rákoskeresztúri Új köztemető 301-es parcellájánál a legfőbb közjogi méltóságok, a parlamenti pártok, valamint civil szervezetek képviselői az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésének 49. évfordulóján az áldozatok emlékére rendezett központi megemlékezésen pénteken délelőtt. A 301-es parcellánál a lélekharang hangja és díszsortűz kíséretében egy koszorút helyeztek el közösen a legfőbb közjogi méltóságok: Sólyom László köztársasági elnök, Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Holló András, az Alkotmánybíróság elnöke, valamint Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke. A 301-es parcellánál fejet hajtott és koszorút helyezett az MSZP országgyűlési képviselőcsoportja nevében Burány Sándor, az SZDSZ nevében Mécs Imre és Litván György, a Fidesz nevében Deutsch Tamás, míg az MDF nevében Dávid Ibolya és Herényi Károly.

Koszorút helyeztek el a Nagy Imre Alapítvány és Társaság nevében Nagy Imre unokái, a Szabadságharcosokért Közalapítvány nevében Boross Péter, a Nemzeti Kegyeleti Bizottság nevében Katona Tamás és Radnainé Fogarasi Katalin, valamint a hősök hozzátartozói, egykori mártírtársak. Az ünnepségen részt vett többek között Göncz Árpád volt államfő és Polt Péter legfőbb ügyész is. Miután az emlékezők elhelyezték a koszorúkat a központi emlékhelyen, Nagy Imre sírjánál is fejet hajtottak.

Mécs Imre a megemlékezést követően virágot helyezett el Angyal István egykori rabtársa sírjánál. Dávid Ibolya MDF-elnök Tóth Ilona sírjánál rótta le kegyeletét.

Megemlékezések országszerte

Ma országszerte megemlékezéseket tartanak az 1956-os forradalom és szabadságharc leverésének évfordulóján.

A budapesti, központi események sorában, reggel, koszorúzási ünnepséget rendez1ek, katonai tiszteletadás mellett, a Rákoskeresztúri új köztemető 300-as, 301-es és 298-as parcellájánál a közjogi méltóságok részvételével, s délelőtt virágokat helyeznek el a Fiumei úti Nemzeti Sírkert 21-es parcellájában is.

Este Emlékezés a hősökre címmel koncertet rendeznek a Mátyás-templomban közjogi méltóságok részvételével. Az 56-os Magyarok Világtanácsa harangkongatással emlékezik a forradalom áldozataira délelőtt a Kossuth téren.

Az MSZP a Rákoskeresztúri új köztemetőben tartott reggel megemlékezést, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Hiller István pártelnök és Lendvai Ildikó frakcióvezető a 301-es parcellánál helyez el virágot. A Szabadságharcosok Közalapítvány és az MDF megemlékezést tart a Kisfogház Emlékhelyen, az eseményen részt vesz Dávid Ibolya MDF-elnök, beszédet mond Boross Péter volt miniszterelnök.

Mécs Imre kezdeményezésére közösen emlékezik meg az évfordulón, jóllehet magánemberként, négy parlamenti párt egy-egy képviselője, az SZDSZ-es honatyán kívül, Donáth László (MSZP), Csapody Miklós (MDF) és Horváth János (Fidesz) a 301-es parcellánál.

A MIÉP XV. kerületi szervezete a Kossuth utcai lakótelep katolikus kistemplománál emlékezik a hősökre és az ártatlan áldozatokra.

A Fidesz kulturális tagozatának rendezésében a Budai Ciszterci Szent Imre Gimnáziumban tartanak megemlékezést.

Vidéken ünnepi megemlékezést tartanak egyebek mellett Debrecenben, Kecskeméten, Nyíregyházán, Zalaegerszegen és Dombóváron. Veszprémben Brusznyai-emlékülést rendeznek, Székesfehérvárott kerekasztal-beszélgetés lesz.

(MTI)

Közjogi méltóságok a megemlékezésen
Közjogi méltóságok a megemlékezésen
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.