Csapody Miklós válasza Mécs Imrének

Tisztelt Képviselőtársam, Kedves Imre! Ötvenhat novembere óta mi, magyarok két halottak napját tartunk, mert egy ünnep kevés annyi gyászhoz.

Második napja járjuk mi is temetőinket, de csak itthon, Magyarországon, mert két nap nem elegendő Szatmárnémetihez, Kolozsvárhoz meg a Székelyföldhöz, csak soproni, szécsényi és budapesti sírjainkhoz.

Leveledet ezért nem kaptam még meg, de a hírekből tudom, hogy főhajtásra szólítasz engem is a 301-es parcellába. És, gondolom, egy fohászra is, hiszen ahogy Kibédi Varga Áron írta 1957-ben, az emigrációban, "Most, hogy néma egeken feketéllik a hold, / most, hogy a nap csak gyilkol, / most, hogy alszik a derék emberek buta világa, / s csak a gonosz éber, / bakkancsa csattog a sima utakon, / megállunk, Isten, alattad, / nézünk és kiáltozunk / nagy kérdőjelekkel, keserű szájjal és zörgő emlékkel szívünkben. / Te, a minden és a semmi ura, / ne feledkezz meg azokról, akik bitóra várnak és tarkólövésre, / és a tízezrekről sem, akik némán, / egyre némábban / úsznak és hadakoznak a pokol vizei ellen. Ámen."

Te akkor, a bukás után részt vettél még az utóvédharcokban, én pedig négy nap híján egy év és két hónaposan, szüleim karján hagytam el Magyarországot a Sopronból november 4-én utolsónak induló svájci vöröskeresztes teherautón. Te maradtál, mi meg visszajöttünk, aztán mindnyájunkra rákövetkezett a bosszú. Te bitóra vártál, mi az üldözésre, de hamarosan egy ország tanulta meg, amit Gosztonyi Péter, a történész így foglalt össze: "Aki 1956. november 4. után civilként jelentkezett a forradalmat és a szabadságharcot idegen csapatok behívásával leverő úgymond Forradalmi Munkás-Paraszt Kormánynál, és ott karhatalmi feladatra fegyvert, kiképzést kapott, az egyértelműen a szovjet mintájú pártmilícia tagja lett. Egy magyar "sturmabteilungos", vagyis a hitleri náci párt SA-legényének megfelelő személy, azzal a különbséggel, hogy nem horogkeresztes karszalaggal, hanem vörös csillagos, pufajkás egyenruhában járt. Ezek a "pufajkások" nem az üdvhadsereg katonái voltak. Ütöttek, vágtak, lőttek. Ezek szemrebbenés nélkül teljesítették a pártvezetőség utasításait Budapesten és vidéken. Velük szemben mindenütt fegyvertelenül állt a nemzeti tudatában meggyalázott, elárult nép", az áldozatok százezrei, élve külhonban és itthon, és halva ezerszám. Mándy Iván írta: "Nincs semmi, csak a temetők. Valahol egy darabka föld volt, ott temető volt. Végig a városon szálltak a keresztek, és a föld alatt az arcok."

Ez a korszak, a gerinctörések után lassan finomuló kín, a nemzeti közösséget szétziláló "vidám barakk" korszaka évtizedek után 89-ben ért véget, aztán a rákövetkező évben mindkettőnket képviselőnek választottak.

Hogy mi történt "a politikában", a hősi kezdetek múltával az Országgyűlésben máig, nem lehet most soraim tárgya. Azért szólok erről mégis, mert ennek a mai, vérre menő haszonelvűségnek nem kis része lehet abban, hogy most közös megemlékezésre szólítod a parlamenti pártok képviselőit. Nagy része van benne, hiszen a hatalmi koncért való tülekedés még nem politika. Nagy része van abban is, hogy "békéltető" leveleddel egy "szürke" szól a többi jó szürkéhez.

Hiszen Te, az ötvenhatos szürke, megtűrt embere vagy pártodnak, aki csupán többi szürke kartársa közül néhányhoz fordul jó szándékú levelével: Horváth János professzorhoz, aki már a koalíciós idők parlamentjének is ismert tagja volt, ma pártjának egyik "félreeső" képviselője, Donáth László lelkész úrhoz, az MSZP "saját ötvenhatosához", és hozzám, a négyszer egyéniben megválasztott konzervatívhoz, pártja egyik szürkéjéhez, aki "rendes ember, csak az a kár, hogy MDF-es" (ezek nem a Te szavaid).

Hogy miért Te írtál, és miért épp nekünk, jól tudom persze, és köszönöm, hogy rám is gondoltál. De vajon - hogy ne egyik pártelnök forduljon a másik pártvezérhez, hiszen ez ma a gyöngeség jele - nem az dukált volna, legalább ötvenhat mártírjainak, hogy Magyarország főméltóságai hajtsák meg fejüket, együtt, odakint a parcellában?

Miért gondolod, Imre, hogy a "derék emberek alvó, buta világában" éppen mi, a szürkék (nem "a szürkék hegedősei"!) mutathatjuk majd meg, hogy egy ilyen közös koszorúzás nem a feledtetés lelkeket mérgező "múltlezárása", hanem a tisztesség emberi gesztusa?

Azt a tengernyi szenvedést és gyászt, leírhatatlan veszteséget és múlhatatlan fájdalmat, amit tulajdon hóhérai okoztak ennek a nemzetnek, ideje volna végre hatalmas, közös és tiszta lelki erőforrássá átalakítani - de miért gondolod, Imre, hogy ezt mi négyen elvégezhetjük?

Megtörtént-e a bűnvallás, amire a megbocsátás végre megérkezhet? Elmondták-e ennek a népnek valaha, hogy a megbékélés nem azonos az elfeledéssel? Hogy a nemzet múltját fölmagasztalni nem ugyanaz, mint "a múltat végképp eltörölni"?

Miért gondoltad, hogy majd éppen mi adhatunk példát arra, hogy november 4-én, ezen a második halottak napján nem az élők gyilkos vetélkedőjét kellene folytatni, hanem az ártatlanok vére az, ami fohászra indít?

Vagy azért írtál "csak" nekünk, mert éltél a gyanúperrel, hogy világi nagyjaink - a köztársasági elnök, a házelnök, a miniszterelnök, a pártelnökök (mennyi elnök!), a főbíró, a főügyész és a legfőbb alkotmánybíró, így együtt, ma még rávehetetlenek arra, hogy közös példát adjanak az egész nemzetnek? Hogy együtt mutassák föl azt a példát, amit a gyász kikövetel, és a jövő megérdemel?

Tudod, hiszen szemben ülünk velük, hogy az Országház üléstermét két freskó díszíti. Az egyik az 1848-as országgyűlés megnyitását ábrázolja, a másik meg Ferenc József magyar királlyá koronázását, azét a Ferenc Józsefét, aki 1849-ben - ő is orosz segítséggel - a szabadságharcot vérbe fojtotta. Eltelt azután ötven év, és 1899-ben e két jelenet már megfért egymás mellett. Igen, csakhogy közben megtörtént a kiegyezés. De 1956 után negyvenkilenc esztendővel nem tartunk még itt. Kiegyezés, "megbékélés", összefogás - és "annyi ötvenhat volt, ahányan átélték", kisajátítás és történelemhamisítás, utólagos elődkiválasztás, "jó baloldal, rossz baloldal": ez így nem megy tovább.

Illetve mehet még, de csak egyre lejjebb - mindent, tehát még ötvenhatot is a politikai hatalom megszerzésének alárendelve. Így nem készülhetünk ötvenhat félszázados évfordulójára, annak a napnak a megünneplésére, amikor világtörténelmet írtunk, miközben a magunkét csináltuk.

Hogyha ötvenhatról van szó, és a gyász nem a politikai voksszerzés sanda, alantas eszköze, hanem valóban új csíra, akkor nem nézhetem, hogy éppen Te melyik frakcióban ülsz, melyik párttal vagy koalícióban, s azt sem, hogy a parlamenti padsorokban másutt egy koszorúzás kinek nem több üres szereplési alkalomnál, jó píár, mert médialátvány.

Ezért keresztényként, konzervatív politikusként, hazáját szerető, katolikus hitét gyakorló emberként és a Magyar Demokrata Fórum képviselőjeként, meghívásodat a koszorúzásra - az elemi előfeltételek sajnos elkerülhetetlen tisztázása után - elfogadom. Ha megteszi négy egyszerű képviselő is, rendben van.

De akkor tegye meg. Tegye meg mind a négy, és mind a négyen ugyanazért: a hősök emlékére és a jövő tanulságára. Ám ha leveled címzettjei közül akár csak egyvalaki nem teszi, mert nem teheti meg, rossz előjel a jövőre nézve.

Ha négyünk közül valaki hiányzik, nem látom értelmét a kezdeményezésednek. Akkor nincsen erkölcsi értelme. Hogyha valaki nem jön el, az a közösség sem lehet természetes egész, amit mi, választott képviselők csak együtt reprezentálhatunk. A csonka közösség csak esetleges csoport, ahonnan valaki hiányzik. Az ilyen "közös" koszorúzás értelmetlen, mert csak mélyíti az árkokat, és további károkat okoz az erkölcsön messze innen: a politikában.

Ott leszek tehát magam is, de kizárólag abban az esetben, hogyha arról értesíthetsz, hogy mind a négyen valóban ott leszünk.

Remélem, hogy így lesz, ezért arra készülök, ami lesz, és nem arra, ami elmaradhat. Kérlek, rendezd úgy a dolgot, hogy se gyászzene, se beszéd ne legyen, hanem csak egy közös koszorú, amit négyen helyezünk el az ötvenhatos hősök örök emlékére.

Legyen ez az első lépés.

Barátsággal köszöntelek:

Dr. Csapody Miklós
az MDF képviselője

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.