Mindegyik érintett állam cáfolja a "feketetelepeket"

Dániában belpolitikai vitát váltottak ki az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) titkos repülőgépes rabszállításai.

Egy ilyen légi járattal összefüggésben Budapestet is említették a polémiában, de magyar illetékesek a fölvetést cáfolták.

A dán külügyminisztérium hivatalos honlapja közölte: Flemming Hansen közlekedési miniszter szerint Dánia kérése ellenére a CIA használja az ország légteret olyan repülésekre, amelyek "megsértik a nemzetközi megállapodásokat". Májusban merültek föl olyan értesülések, amelyek szerint a CIA által titokban bejegyzett civil repülőgépeket figyeltek meg Dánia fölött, s a kormány ezen a héten ismerte el először, hogy voltak ilyen repülések. Márciusban például az egyik ilyen gép Koppenhága repülőterén 23 órán át tartózkodott. Hansen elmondta azt is, hogy egy N168D jelzésű repülőgép haladt át a dán légtéren az izlandi Keflavikból Budapestre.
A gép a Devon Holding and Leasing cég tulajdona, amelyet amerikai lapok ama hét szállítási vállalat egyikének vélnek, amelyeket a CIA fedőcégként használ a repüléseihez.

Magyarország, Oroszország, Bulgária, Csehország, Szlovákia és Thaiföld cáfolta, hogy a területén ilyen titkos börtön lenne. Magyarországot nem kereste meg az Egyesült Államok azzal, hogy a terrorizmus elleni küzdelemben ejtett foglyokat kíván elhelyezni magyar börtönökben - közölte László Boglár, a miniszterelnök sajtófőnöke is. Szó szerint így fogalmazott Tóth András, a polgári titkosszolgálatokat felügyelő államtitkár, aki "önmagában véve is képtelenségnek" tartja az ötletet. A Népszabadság azt is megtudta, hogy ilyen repülőgép-lajstromjel nincsen. Több minisztérium közölte, hogy sosem hallott ilyen vagy hasonló amerikai kérésről.

Moszkvában a Szövetségi Biztonsági Szolgálat szóvivője hangoztatta: - Biztosak lehetnek benne, hogy nem Oroszországban van "feketetelep". A bolgár külügyminisztérium szóvivője is leszögezte: - Nálunk nincs ilyen, Bulgáriában nincsenek titokban fogva tartott külföldiek. A thaiföldi kormány szóvivője alaptalannak minősítette az állításokat.

Csehország elutasította azt az amerikai kérést, hogy fogadjon be az intézményeibe olyan foglyokat, akiket a terrorizmus elleni küzdelemben fogtak el, és Guantánamóban őriznek - közölte tegnap a cseh belügyminiszter. Frantisek Bublan elmondta, egy hónapja volt ilyen amerikai kérés, de elutasították. Olyan foglyokról lett volna szó, akikről végül is kiderült, nem álltak kapcsolatban az al-Kaida szervezettel. - Az amerikaiak azt kérték, hogy menedékjogi eljárás keretében fogadjunk be néhányat - mondta a cseh miniszter, hozzátéve, olyan emberekről volt szó, akik hazatérve veszélybe kerülnének.

Hasonló kérést intéztek tíz másik országhoz is, de Bublan tudomása szerint azok sem vállalták a dolgot. Prága a biztonsági kockázatra való tekintettel utasította el a kérést - mondta.

A pozsonyi titkosszolgálat is cáfolta, hogy Szlovákia területén titkos börtönök volnának:
- Nincs semmilyen efféle információnk - mondta a szóvivő.

Amerikai illetékesek nem voltak hajlandók megjegyzést fűzni a lapjelentéshez. A Fehér Ház szóvivője, Scott McClellan kijelentette, hogy ő nem foglalkozik a hírszerzés folyamatban lévő ügyeivel. Leszögezte ugyanakkor, hogy az elnök legfontosabb felelőssége az amerikai nép védelme. A CIA szóvivője egyszerűen közölte, hogy (szokás szerint) "nincs kommentár".

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.