Küzdelem egy tüdőgyógyintézetért

Tízezer aláírást akarnak összegyűjteni betegek és dolgozók a nógrádgárdonyi tüdőgyógyintézetért. Az intézmény önálló státusát ugyanis nemrég megszüntette a fenntartó megyei közgyűlés.

November elsejétől jogilag már nem létezik a nógrádgárdonyi tüdőgyógyintézet, amely ezt követően a salgótarjáni Szent Lázár Kórház szervezeti keretein belül folytatja majd - egyelőre jelenlegi helyén - a gyógyászati tevékenységét. Erről a napokban döntött Nógrád megye önkormányzatának közgyűlése.

A nógrádi tüdőgyógyintézet megtartásáért a döntést megelőzően tüntettek Nógrádgárdonyban. A dolgozók, az intézmény ápoltjai, továbbá a település lakói és a környező falvak cigány kisebbségi önkormányzatainak vezetői, összesen mintegy százan vettek részt a megmozduláson. Dr. Gömöri Katalin, a kórház osztályvezető főorvosa kifejtette: elfogadhatatlannak tartják, hogy az intézet a szubalpin klímájú Nógrádgárdonyból a sokkal szennyezettebb levegőjű Salgótarjánba kerüljön. Az átköltözés több mint kilencven főt érintene, a kórházat működtető hat szakorvos közül többen nem vállalnák a salgótarjáni ingázást, a napi száz kilométeres utazást, a személyzetnek pedig gyakorlatilag módja sem lenne erre. Nógrádgárdony egyébként Csitár községhez tartozik, amelynek mintegy kétszáz aktív korú lakója közül jelenleg harmincöten-negyvenen a tüdőgyógyintézetben végeznek valamilyen munkát. Huszár Ferenc polgármester szerint katasztrofális lenne számukra, ha az intézmény mint munkahely megszűnne. A cigány kisebbségi önkormányzatok pedig annak okán kérnek beleszólást a tüdőgyógyintézet sorsába, hogy minden ötödik lakója roma, s ők is a maradás mellett kardoskodnak.

A megyei közgyűlés szocialista elnöke, Dóra Ottó határozottan cáfolta, hogy értékesíteni kívánnák a tüdőkórháznak otthont adó nógrádgárdonyi kastélyépületet, vagy más célra szeretnék hasznosítani. A tüdőkórház önállóságának megszüntetését viszont elkerülhetetlennek nevezte. A salgótarjáni kórház gazdálkodása veszteséges, a nógrádgárdonyi intézménynél is halmozódtak fel kifizetetlen számlák, és a megye mint fenntartó ilyen helyzetben nem működtethet két menedzsmentet párhuzamosan - szögezte le. Kaszás Erika, a megyei kórház gazdasági igazgatója - aki korábban a nógrádgárdonyi kórházban töltötte be ugyanezt a tisztet - már a kezdetekkor legalább havi félmillió forint megtakarítást remél az összevonástól. Dóra Ottó szerint a kórházak ráfizetéses működése arra vezethető vissza, hogy miközben Nógrád megyében a lakosság száma jelenleg 216 ezer, kórházi ellátórendszere legalább 360 ezer ember ellátására épült ki. Ezért a teljes egészségügyi rendszert át kell alakítaniuk, amelyben ez a kórházösszevonás csak az első lépés - mondotta.

A Fidesz megyei közgyűlési és az ügyben érintett országgyűlési egyéni képviselői nem fogadják el a kórházösszevonást, mert szerintük előkészítetlen, s nem alapul sem szakmai, sem társadalmi közmegegyezésen. A tüdőkórház alkalmazottai a döntés ellen petíciót írtak alá, a betegek pedig aláírásgyűjtésbe kezdtek hozzátartozóik körében. Eddig négy nap alatt ötszáz aláírást gyűjtöttek, s mihelyt összeszednek tízezer aláírást, az Országgyűléshez fordulnak a nógrádgárdonyi tüdőgyógyintézet megtartása ügyében - közölte dr. Lászka Aranka, a szakszervezet helyi vezetője. Az intézmény igazgatója, dr. Póczi Magdolna csak azt kérte a döntéshozóktól, hogy a jövőben őket is vonják be a róluk szóló döntésbe.

A megye egészének egészségügyi ellátását átvilágító bizottság szerdán kezdi meg munkáját. Ebben a megyei közgyűlés delegációja mellett részt vesznek a kórházakat fenntartó önkormányzatok, Salgótarján, Balassagyarmat és Pásztó első számú vezetői, továbbá az érintett városok ellenzéki képviselői is. Egészségügyi berkekben egyelőre kétkedéssel fogadják, hogy a parlamenti és az önkormányzati választások előtt valóban születnek-e majd olyan intézkedések, amelyekkel Nógrád megye 216 ezer lakosára szabnák a jelenlegi kórházi ellátást. Erre pedig azért is szükség lenne, mert a kórházak működtetési hiánya előbb-utóbb felboríthatja az önkormányzatok költségvetését, a betegek pedig máshol keresnek majd ellátást. Mindenesetre a jövő év májusáig, amíg a salgótarjáni kórház rekonstrukciója zajlik, a tüdőgyógyászatnak ott helyet sem lehetne találni. Ám azt követően már minden kérdés nyitott.

Az épületet nem akarják értékesíteni
Az épületet nem akarják értékesíteni
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.