Gyurcsány a vitatott tévéinterjúról
Gyurcsány Ferenc a közszolgálati rádióban kedd reggel sugárzott interjújában azt mondta: a műsorban a szerkesztő által feltett "kérdés igeidejében" válaszolt, mint mondta ez "a normális és ösztönös reakció, hiszen nincs ebben megtévesztés".
Hétfőn a parlamentben éles hangú vita alakult ki a miniszterelnök és Áder János fideszes frakcióvezető között arról, hogy megtévesztő volt-e a Magyar Televízió A szólás szabadsága című műsorban este sugárzott, de délután felvett interjú.
"Nem hiszem, hogy bárkiben is olyan szándékosság lett volna, hogy megtévessze a nézőt, mi oka is lenne rá (...), akár a szerkesztő, akár az én szerepemben nem fűződik hozzá érdek" - mondta a kormányfő.
Elmondta, hogy a televíziós felvételre délután egy és két óra között érkezett, és akkor már ismerte Deutsch Tamás és Kövér László fideszes politikusok korábbi nyilatkozatait. Közölte, ezek mélyen felháborították, ezért, amikor a televízióba érkezett, azt mondta: "olyan beszédet fogok ma mondani, amilyet szerintem még miniszterelnök nem mondott Operaházban".
"Ezek után a kérdésre tisztességgel válaszoltam, tudván egyébként, hogy késő este kerül adásba" - közölte Gyurcsány Ferenc.
Az RMDSZ nem kért kormánytámogatást az autonómia-ügyben
A miniszterelnök szerint azért nem került szóba az autonómia kérdése a magyar-román közös kormányülésen, mert a Romániai Magyarok Demokratikus Szövetsége (RMDSZ) nem kérte ehhez a magyar kormány támogatását.
"Az autonómiával kapcsolatosan (...) van az RMDSZ-nek egy nagyon világos álláspontja. Ennek az álláspontnak az érvényesítéséhez az RMDSZ nem kérte a magyar kormánynak a támogatását" - mondta Gyurcsány Ferenc a kedden reggel sugárzott interjúban.
Közölte: Markó Bélával, az RMDSZ elnökével együtt készítették elő a közös kormányülést, és ekkor "az volt az álláspont, hogy ezeket a kérdéseket román-magyar kétoldalú ügyként nem kell feltenni". Elmondta, álláspontja szerint arra kell törekedni a magyar-román kapcsolatokban, hogy az RMDSZ-szel együttműködésben megtalálják azokat a pontokat, amelyek "áttörést" jelentenek. Megerősítette korábbi, romániai közlését, ami szerint Magyarország elfogadja a politikai realitásokat, és nincs területi igénye Romániával szemben. "Csak arról mondunk le, ami már egyébként sem a miénk" - mondta. Közölte, Magyarország már békeszerződésekben is tudomásul vette, "hogy ezek a mi határaink", de mint mondta, "közben tudjuk, hogy a felelősségünk túlnyúlik ezeken a határokon". (MTI)