Október 23.: karcos ünnep

A szokásos zászlófelvonás, koszorúzás hivatalos részről, sok kis megemlékezés a kormánypártok szervezésében, a baloldal éles hangú bírálata jobbról - ez a mérlege az 1956-os forradalom és szabadságharc 49. évfordulóján megrendezett ünnepségeknek.

A nép ellen hatvan éve folytatott alattomos háborúról és kölcsönös félelmekről beszéltek a Fidesz politikusai, és nem mulasztott el közülük szinte senki utalni Gyurcsány Ferencre - sohasem pozitív összefüggésben.

Október 23-a megünneplésének új kultúrájáról, a búslakodás, a gyász helyett a bátor fiatalok tiszteletéről, mindannyiunk politikai örökségéről, közösen vállalható értékeinkről szóltak a másik oldalon. A megemlékezések mindazonáltal - kisebb pfujolástól és némi füttytől eltekintve - rendben, gyakran méltóságteljesen folytak.

Ahogy a forradalomról ezernyi kép él bennünk, hasonlóképpen ezernyi képben él tovább Nagy Imre, a mártír miniszterelnök képe, tevékenysége - fogalmazott Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a Nagy Imre Érdemrend átadása alkalmából megrendezett ünnepségen tegnap. Megjegyezte azt is: Nagy Imre rájött arra, hogy a forradalom két dologban volt többé-kevésbé egységes; a függetlenség akarásában és a demokrácia akarásában. Gyucsány szerint ma is "először vagyunk magyarok, magyarságunkban demokraták, és csak ezt követően bal- vagy jobbaldaliak, liberálisak, konzervatívok vagy szociáldemokraták". Hangsúlyozta: ha 1956 a függetlenségről és a demokráciáról szólt, akkor "56 eredményei itt vannak közöttünk.

Legyen '56 az ősz március 15-éje - üzente hallgatóinak Hiller István MSZP-elnök egy esztendeje, most pedig Kaposvárott, Nagy Imre szülővárosában azt javasolta: teremtsük meg október 23-a ünnepének új kultúráját, mert az nem a búslakodás, nem a gyász ideje, hanem a bátor fiatalok tiszteletéről szól.

A Szabad Demokraták Szövetsége, mint tradicionálisan, most is a mártírok sírjánál, a köztemető 301-es parcellájánál emlékezett, és ismét a szabadság és a függetlenség a párt sok meghatározó személyisége számára egész életében kockázatokkal is vállalat értéke mellett tett hitet.

A nemzet 1956-ban is azt akarta, hogy kerüljenek a helyükre a dolgok: az orosz katonák Moszkvába, a bebörtönzött ártatlanok szabadlábra, az ország bűnös vezetői pedig a cellákba - hangoztatta Orbán Viktor, a Fidesz elnöke Budapesten. Szerinte ma is helyükre kell kerülniük a dolgoknak Magyarországon, aztán a Kárpát-medencében, hogy megvalósuljon az emberi élet.

A Rákosi-rendszerbelihez hasonlította a magyarság jelenlegi helyzetét a Magyar Igazság és Élet Pártja és a Jobbik Magyarországért Mozgalom által létrehozott Harmadik Út október 23-i megemlékezésén Csurka István. A Hősök terén több ezren hallgatták a pártelnököt.

"Kölcsönös gyanakvás és félelem árnyékolja be az ünnepet, bizalomra való képesség, összefogás, egyetértés helyett" - mondta Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke a Széna téren. Szerinte mintha éppen 1956 lényege hiányozna, a mindent elsöprő nemzeti egyetértés, az "aki magyar velünk tart élménye". Majd ugyanő "kiátkozta" az ünnepből a forradalom leverőinek örököseit, vagyis a szocialistákat. Kövér László, a Fidesz országos választmányának elnöke Nyírbátorban hatvan éve folyó alattomos, mocskos kis háborúról beszélt, amit ez ellen a nép ellen viselnek. Szerinte az ország jelenlegi vezetésének az a célja, hogy "tulajdontalanná, kiszolgáltatottá tegyen bennünket, hogy könnyebb legyen uralkodni rajtunk".

Rogán Antal, a Fidesz kampányfőnöke úgy találta, hogy az 1956-os forradalom és szabadságharc legalább annyira baloldali, mint jobboldali volt; Ezt követően azonban ő is Gyurcsány Ferenc - Kisz-vezetőként játszott politikai szerepére tért át - igen támadó éllel.

Október huszonharmadika az ezeréves magyar szabadságvágy megnyilatkozása volt - jelentette ki Boross Péter volt miniszterelnök az MDF 1956-os megemlékezésén vasárnap, a budapesti Új köztemető 301-es parcellájánál. Mátészalkán Dávid Ibolya az országgyűlés alelnöke, az MDF elnöke a pártok feletti egységre szólított fel.

Este az Operaházban az állami díszünnepség zárta a megemlékezések sorát. Itt az alighanem hosszabb beszédre készülő Gyurcsány Ferenc miniszterelnök végül alig három perces felszólalásában sajnálattal állapította meg, hogy a pártpolitika rányomta bélyegét az ünnepre. "A nemzeti ünnep nem élhet pártgyűléseken" - mondta Gyurcsány. "Nemzeti egymásba kapaszkodás helyett a pártszerűség üli a trónját" - zárta beszédét a kormányfő, majd egy perces néma felállásra kérte az emlékezőket.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.