Jöhet a tőke a kórházba

Beszállhat 49 százalék erejéig a Schöpf-Merei kórház működtetésébe egy osztrák befektető - döntött tegnap zárt ülésen, az ellenzék tiltakozása mellett a Fővárosi Közgyűlés.

Egy osztrák egészségügyi szakmai befektető segítségével fejleszti a főváros a Schöpf-Merei Ágost Kórház és Anyavédelmi Központot. A Strabag cégcsoporthoz tartozó HCC összesen nyolcszázmillió forintos támogatást - 150 milliós tőkeemelést és 650 milliós úgynevezett tagi kölcsönt - nyújt a kórháznak. Ezzel az intézmény jelenlegi alaptőkéje megduplázódna, így a főváros szándékai szerint jelentős beruházásokat, gépek, műszerek beszerzését, felújításokat valósíthatna meg. A tőkeemeléssel egyébként a befektető 49 százalékos részesedést szerez, 51 százalékban viszont továbbra is a fővárosi önkormányzat lesz a működtető, a kórház épülete pedig a városháza tulajdonában marad.

Az osztrák befektető pályázatának érvényességét a Fővárosi Közgyűlés tegnap este, rendkívüli zárt ülésén erősítette meg. Szolnoki Andrea (SZDSZ), egészségügyért felelős főpolgármester-helyettes a döntés után lapunknak azt mondta: a befektetővel kötendő szerződéstervezetről még tárgyalnak, a végleges kontraktust várhatóan novemberi ülésén tárgyalhatja a Fővárosi Közgyűlés.

A tőkeemeléssel az intézmény jelenlegi alaptőkéje
megduplázódna, így,
a főváros szándékai szerint
jelentős beruházásokat,
gépek, műszerek beszerzését, felújításokat
valósíthatna meg.

A Fidesz aggályosnak tartja a pályázatot, és még tegnap, a közgyűlés döntése után a fővárosi közigazgatási hivatalhoz fordult. Kupper András, a városházi Fidesz-MKDSZ-frakció vezetője arra emlékeztetett, hogy a tavaly decemberi népszavazáson a kórház-privatizációt illetően Budapesten "érvényes és eredményes" elutasító döntés született. Az ellenzéki politikus felhívta a figyelmet, hogy a befektető sikerdíjat - hivatalos nevén üzemvezetési-megbízási díjat - kötött ki magának, amely a pénzügyi eredmény negyven százalékával egyezik meg. Mivel a kórház közpénzből gazdálkodik, a befektető is adóforintokból kapja a sikerdíját, így azt jogszerűen csak közbeszerzési eljárás keretében költhetné el - állította. Kupper sérelmezte, hogy a
gyógyintézmény felügyelőbizottsága - határozatképtelenség miatt - nem döntött a pályázatról, így arról tegnap este a városatyák sem határozhattak szabályosan. A Fidesz ezért az ügyészséghez, az Állami Számvevőszékhez és a Közbeszerzések Tanácsához is jogorvoslatért fordul. A frakcióvezető szerint továbbá jogszerűtlen az is, hogy a befektető határidőn túl módosította ajánlatát, és több követelménynek nem tett eleget, így például azt sem igazolta, hogy nincs köztartozása.

Nem osztja az ellenzék aggályait a főpolgármester-helyettes. Mint lapunknak elmondta, a közhasznú társaság nem törekedhet profitszerzésre, a befektetőnek a hasznot vissza kell forgatnia. A főváros csupán a tőkeemelésre írt ki pályázatot, szó sincs az ellenzék által gyakorta emlegetett lopakodó privatizációról. Szolnoki kitartott amellett, hogy a kórházban csak a befektető segítségével lehet átépített, fejlesztett környezetben minőségibb betegellátást nyújtani.

A városatyák - az ellenzék tiltakozása és aggályai mellett - tavaly decemberben döntöttek arról, hogy a kórházak közül elsőként a Schöpf-Mereit alakítják át közhasznú társasággá. Az intézmény jelenleg 106 ágyon koraszülött- és intenzív osztályt tart fönn, tíz krónikus osztályán pedig szülészeti és nőgyógyászati betegeket gyógyítanak.

A közhasznú társasági forma előnye, hogy az így működő intézmény a piac teljes jogú szereplője, és például hitelt vehet fel, amit a kórházak máskülönben nem tehetnének meg. Az ellenzők viszont leginkább azt szokták hátrányként emlegetni, hogy az ott dolgozók védettsége csökken, megszűnik ugyanis korábbi, közalkalmazotti státusuk.

- A Schöpf-Merei után a Budai Gyermekkórház volt a második olyan fővárosi egészségügyi intézmény, amelyet gazdasági társasággá alakítottak át. A befektető bevonására - vagyis hasonlóan tőkeemelésre és működtetésre - kiírt pályázat azonban októberben eredménytelenül zárult. A városháza azonban ott is ugyanazt az utat járná, mint a Schöpf-Merei esetében: mivel a pénzhiányban szenvedő ágazat saját zsebből képtelen fejleszteni, ehhez elkerülhetetlen a befektető bevonása.

Kórterem a Schöpf-Mereiben. Jobb környezetet, jobb betegellátást várnak a befektetõ pénzétõl
Kórterem a Schöpf-Mereiben. Jobb környezetet, jobb betegellátást várnak a befektetõ pénzétõl
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.