A Fidesz népi kezdeményezést indít a privatizációról

Népi kezdeményezést indít a Fidesz a privatizációval kapcsolatban - jelentette be pénteki sajtótájékoztatóján Áder János frakcióvezető.

"Egyetért-e ön azzal, hogy a privatizáció korlátozása érdekében az Országgyűlés a képviselők kétharmadának szavazatával elfogadott törvényben határozza meg a tartós állami tulajdon körét?" - így szól a népi kezdeményezés kérdése, amelyet Országos Választási Bizottsághoz pénteken juttattak el, közölte Áder János. Hangsúlyozta: a Fidesz által javasolt nemzeti vagyonszerződés megalkotására láthatóan nincs fogadókészség a kormány részéről. A szerződés kétharmados törvényhez kötné az állami és önkormányzati tulajdonban lévő kórházak, az állami tulajdonban lévő erdők, az autópályák és a kezelésükre létrehozott gazdasági társaságok, valamint a Budapest Airport, a MÁV Rt., a Magyar Posta Rt. a Villamos Művek, a paksi atomerőmű és a Volán Rt. eladását.

"Szeretnénk ez ügyben egy kicsit a mi politikai álláspontunknál, véleményünknél nagyobb nyomatékot adni ennek a kezdeményezésnek" - indokolta a népi kezdeményezés elindítását a frakcióvezető.

Hozzátette: azért nem népszavazást kezdeményeznek az ügyben, mert annak lebonyolítására már nem lenne idő az országgyűlési választások előtt.

Népi kezdeményezés esetén két hónapon belül ötvenezer érvényes aláírást kell összegyűjteni, amelyeknek hitelesítését az Országos Választási Iroda végzi el. Ha az aláírásgyűjtés érvényes, akkor az Országgyűlésnek napirendre kell tűznie a kérdést.

Kérdésre válaszolva elmondta, számításaik szerint legkorábban november közepén kezdődhet el az aláírásgyűjtés, amelyet a Fidesz aktivistái végeznek majd, és legkorábban decemberben vagy januárban kerülhet az Országgyűlés elé a kérdés. Véleménye szerint néhány hét alatt a szükséges 50 ezernél vélhetően lényegesebb több aláírást sikerül majd gyűjteni.

A politikus arra a kérdésre, hogy mit várnak a népi kezdeményezéstől azok után, hogy a Nemzeti Petíciót is ugyan több mint egymillióan aláírták, de az ennek alapján alkotott törvényjavaslatokat azóta sem vette napirendre a parlament, azt válaszolta: "A remény hal meg utoljára".

Áder János kiemelte: az országgyűlés keddi vitanapján láthatóan nem közeledtek az álláspontok a privatizáció kapcsán, hiszen az SZDSZ mindent, az MSZP pedig többnyire mindent eladna a megmaradt állami vagyonból. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországon a vagyontárgyak már csak 10 százaléka van állami vagy köztulajdonban, míg Nyugat-Európában, Franciaországban például 40 százalékot tesz ki.

Hangsúlyozta: jelenleg Magyarországon egy feles törvény melléklete tartalmazza a tartós állami tulajdon körét, így pillanatnyi kormányzati szándékoktól vagy a költségvetés pillanatnyi szorult helyzetétől függhet, hogy ebből mi marad meg.

A frakcióvezető emlékeztetett arra a nemrégiben a Fidesz által készítetett közvélemény-kutatásra, amely megállapította, hogy a megkérdezettek közül még az MSZP-re szavazók 92 százaléka is egyetért a nemzeti vagyonszerződés gondolatával, vagyis azzal, hogy meg kellene határozni a nemzeti vagyon azon körét, amelyet a mindenkori kormány nem adhat el.

Utalt arra, hogy a kórház-privatizációról szóló népszavazás ugyan nem volt kötelező erejű, de a szavazók kétharmada mondta azt, hogy nem ért egyet a kórházak magánosításával.

Nyakó István, az MSZP szóvivője szerint ha a Fidesz bajban van, mindig aláírásgyűjtésbe kezd. Az MTI-nek nyilatkozó politikus azt mondta: úgy látszik, a kapkodás jelei mutatkoznak a nagyobbik ellenzéki párton, mivel az utóbbi három hónapban három éves ellenzékisége legsúlyosabb népszerűségvesztését könyvelheti el a közvélemény-kutatások szerint.

A szóvivő szerint azért hiteltelen a Fidesz kezdeményezése, mert kormányzati pozícióban eszük ágában sem volt ilyen törvényt hozni, sőt 12 állami gazdaságot is eladtak. Emlékeztetett rá, hogy a kettős állampolgárság ügyében is ugyanez történt - amíg kormányzott, még nem támogatta a kettős állampolgárság intézményét.

A szocialista politikus azt mondta: a kettős állampolgárság tekintetében a Fidesz a hazai szélsőjobboldallal fogott össze, a kórházprivatizáció kérdésében pedig a Munkáspárttal, így aztán "tényleg szövetségnek nevezhetjük az ellenzéki pártot", de nem úgy, ahogy ők gondolják.

Mint mondta, a privatizáció leállítására vonatkozó kísérletet az emberek többsége nem támogatta, inkább érdektelenség mutatkozott.

A szóvivő szerint politikát megújítani nem a régi politika folytatásával lehet, márpedig az aláírásgyűjtés a 2012-es olimpia esetleges magyarországi megrendezéséről, vagy a nemzeti petícióról tartozott a Fidesz eddig politikai eszköztárába.

Nyakó István azt mondta: azt javasolják inkább a Fidesznek, ha politikája megújításán gondolkozik, próbáljon inkább "mérsékelt, jobbközép, európai értelemben vett konzervatív párttá alakulni".

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.