Bajokra Szent Korona-tan

"Az ország súlyos állapotban van. A válságból a kivezető utat a történelmi alkotmány jogfolytonosságának visszaállítása adja a Szent Korona-tan alapján" - ezzel a két mondattal foglalta össze Papp Lajos orvosprofesszor tizennégy konzervatív értékrendet képviselő ismert értelmiségi találkozójának tanulságát. Információnk szerint a résztvevők, köztük Makovecz Imre és Melocco Miklós, a jövőben szervezettebb keretek között kívánják folytatni az elmélkedést.

Pápán a múlt hét végén három napon át tanácskozott tizennégy konzervatív értelmiségi. A szervező Papp Lajos szívsebész volt, akinek invitálására Bakay Kornél, Fáy Árpád, Hargitay András, Jelenszky István, Kahler Frigyes, Kiss Dénes, Kiszely István, Kocsis István, Makovecz Imre, Melocco Miklós, Molnár V. József, Siklósi József és Szabados György is igent mondott. A találkozó eredményeit firtató kérdésre Papp azt mondta, nagyszerű hangulatban folyt az eszmecsere, öröm volt az időtöltés ennyi okos ember között. Hivatalos értékelésként mindössze anynyit közölt, hogy "az ország súlyos állapotban van. A válságból a kivezető utat a történelmi alkotmány jogfolytonosságának visszaállítása adja a Szent Korona-tan alapján."

További részletekkel a nemzetközi hírű szívsebész nem kívánt szolgálni, és hiába érdeklődtünk Makovecz Imrénél és Melocco Miklósnál is. Makovecz, aki a múlt héten a végveszély miatt egy nemzeti szubsztancia megalkotását tartotta a legfontosabbnak, ezúttal nem kívánt nyilatkozni. Melocco is csak azt mondta, hogy nagyon jó volt együtt lenni a többiekkel.

A Szent Korona-tan jelenkorba ültetésének fontosságát végül Fáy Árpád indokolta meg. A történész szerint a mai alkotmány mindössze azt tükrözi, hogy a háború után, majd a rendszerváltozás idején az éppen hatalomra kerülők kialakították az aktuális szabályrendszert, azt rögtön kinevezve új origónak. Nem helyes azonban, ha a mindenkori hatalom dönti el, mi az erkölcs. Ez vezetett a XX. század rettenetes népirtásaihoz, ez nevelte ki a törvényeket saját érdekei szerint formáló diktátorokat is - véli Fáy. A Szent Korona-tant Fáy az anyanyelvhez hasonlítja, amely szüntelenül formálódik, de a magyar ősiségből eredeztethető. Újabb és újabb generációk nem alkották meg a maguk új nyelvét. A történész úgy látja, a mai alkotmány nem alkotmány, legfeljebb alaptörvény. A mai politikusoktól emiatt azt várnák, hogy az alkotmány hivatkozzon a Szent Korona-tanra mint a magyar történelmi alkotmányra, jelezve, hogy tiszteli ezt a hagyományt.

Arra a kérdésre, hogy miként lehet viszonyulni egy demokráciában például ahhoz, hogy a középkorban a jobbágyok nem tartoztak a Szent Korona fennhatósága alá, Fáy úgy felelt, hogy akkor a munkamegosztás szerint más és más volt a jobbágy, a nemes és a főúr feladata. Akkori alkotmányossági viszonyaink Európa-szerte elismertek voltak, így a több száz évvel ezelőtti társadalmi és jogrendszer mai számonkérése komolytalan. Mint ahogy az irredentizmus gyanúja sem merülhet fel, ha a hivatkozást beemelik a jelen alkotmányába.

Hogy mi lesz a folytatása a konzervatív értékrendű értelmiségiek tanácskozásának, még nem dőlt el. Csak az biztos, hogy hamarosan újra találkoznak. Arra a kérdésre, hogy párttá alakulhatnak-e, Papp Lajos azt felelte, hogy ezt sem kizárni, sem megerősíteni nem tudja, és a felvetéstől Fáy Árpád sem határolódott el, hozzátéve: egyelőre nem látja pontosan, miféle szervezeti keretben működjenek együtt a jövőben.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.