Vitanap a Fidesz visszaállamosítási megnyilatkozásairól

Amíg az MSZP szerint a Fidesznek csak akkor van baja a privatizációval, mikor azt nem a polgári kormány csinálja, addig a Fidesz szerint Magyarország túlprivatizált; az SZDSZ észszerűen folytatni kívánja a privatizációt, míg az MDF amellett, hogy hisz a magántulajdonban, elutasítja az állami vagyon esztelen elherdálását - ismertették álláspontjukat a pártok vezérszónokai, a szabad demokrata Kuncze Gábor által kezdeményezett politikai vitanapon kedden.

Kovács Tibor, a szocialista párt vezérszónoka feltette a kérdést a teremben tartózkodó Orbán Viktornak, a Fidesz elnökének: mit jelent az, hogy szabálytalan, vad és korrupt a privatizáció. Ha tud a Fidesz arról, hogy törvénytelen privatizáció történt, akkor azokat nevezzék meg és tegyenek feljelentést - tette hozzá. A képviselő kiemelte: arra is választ vár a nagyobbik ellenzéki párttól, hogy az hogyan gondolja az általa hangoztatott visszaállamosítást.

Kovács Tibor megjegyezte azt is: amikor a Fidesz kormányon volt, mintegy 113 állami társaságot privatizáltak. "Csak akkor van baj a privatizációval, hogyha nem önök csinálják" - intézte szavait az ellenzéki politikusokhoz.

Kiemelte, hogy az MSZP nem tekinti a privatizációt egyedüli eszköznek az állami vagyon kezelése tekintetében, hiszen vannak olyan társaságok, amik még nem felkészültek a privatizációra. Itt említette meg többek között a Magyar Postát, a MÁV-ot, a Paksi Atomerőművet.

Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke azt hangsúlyozta, hogy Kiss Péter kancelláriaminiszter kijelentésével ellentétben a magyar privatizáció másfél évtizednyi története koránt sem nevezhető sikertörténetnek. Kiemelte: nem hiszi azt, hogy a kormány el akarná adni a Parlamentet, a Duna medrét vagy a minisztériumokat. Véleménye szerint Magyarország túlprivatizált, mert a vállalkozói vagyon kilencven százaléka van magánkézben és mindössze tíz százaléka állami tulajdonban.

Felszólalásában azt indítványozta, hogy a pártok alkossanak egy kétharmados jogszabályt, Nemzeti Vagyonszerződést, ahol garanciát adnának a választópolgároknak, hogy akárki is kerül kormányra 2006-ban, ne fordulhasson elő az, hogy a költségvetési lyukakat cégek elkótyavetyélésével igyekeznek betömködni.

Kuncze Gábor (SZDSZ) azt mondta: beszéljünk arról, hogy milyen gazdaságot akarunk Magyarországon, hogy Magyarországon mi a szerepe a magántulajdonnak, a befektetőnek. Kiemelte: a magyar gazdaság sikerei annak köszönhetőek, hogy "ez a privatizációs folyamat, így vagy úgy, de mégiscsak sikeres volt".

Rámutatott arra, hogy a Fidesz és Orbán Viktor kijelentései miatt kezd kialakulni egy befektetőellenes, tőkeellenes, vállalkozóellenes hangulat. szerinte ez azért nagyon nagy baj, mert tőke, befektető és sikeres vállalkozó nélkül az ország, a gazdaság nem fog működni.

Kiemelte, hogy pártja nem akarja lezárni, hanem észszerűen folytatni kívánja a privatizációt. Herényi Károly (MDF) felszólalásában kitért arra, hogy pártja hisz a magántulajdonban és elutasít mindenfajta kollektivista és szocialista eszmét. Nem az a kérdés, hogy legyen-e privatizáció vagy sem, hanem azt, hogy mit és hogyan privatizáljunk - tette hozzá.

Azonban kiemelte azt is: az MDF elutasítja az állami vagyon "értelmetlen felélését", a bevételeknek a kormány folyó költségeire történő felhasználását. Elmondta, hogy pártja olyan törvény elfogadását javasolja, mely szerint a jövőben magántulajdont államosítani csak különleges nemzetbiztonsági érdekből, az Országgyűlés kétharmados döntésével legyen lehetséges.

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.