Egy életen át tartó diéta
Az egész életen át tartó lisztérzékenységet a glutén (sikér) nevű összetett fehérje okozza, melyet a búza-, árpa-, tönköly-, durum- és a rozsliszt is tartalmaz. A mai ismereteink szerint bármely életkorban kialakulhat a betegség. A lisztérzékenységre való hajlam örökölhető, de még nem tudni pontosan, mi váltja ki. Tünete a krónikus hasmenés, halvány színű és zsírfényű emésztetlen széklet, ritkán székrekedés, hasi fájdalom-felfúvódás, fokozott bélgáztermelődés. A bélfal nyálkahártyájában lévő bélbolyhok tönkremennek, emiatt a tápanyagok nem tudnak rendesen felszívódni. A csecsemőknél fejlődésben való elmaradást, súlygyarapodási és növekedési zavart, felnőtteknél fogyást, gyengeséget, fejfájást, hajhullást, bőrkiütést, csontritkulást, vashiányt okoz, nőknél menstruációs zavarok és meddőség is felléphet.
Kezeletlen lisztérzékenység következtében a sérült bélnyálkahártya a vasat és vitaminokat alig képes felszívni, a táplálékban lévő allergéneket viszont átengedi. Ez ételintoleranciát idézhet elő - például szójaérzékenység alakulhat ki, és mivel sok szóját használnak a gluténmentes élelmiszerekben, ez további nehézséget jelent. A bélkárosodás további következménye lehet a laktóz-intolerancia. A kezeletlen lisztérzékenység növeli a bélfalban a rosszindulatú nyirokdaganat kockázatát is. A betegség két vizsgálattal mutatható ki egyértelműen. A glutén étrendből való kiiktatása előtti vérvizsgálattal és a pozitív eredmény után elvégzett szövettani vizsgálattal.
Nemzetközi felmérések szerint minden 1500-3000. szülésre jut egy megbetegedés. Ők egy életre szóló diétával kerülhetik el a betegséggel járó problémákat - tájékoztatta lapunkat dr. Barna Mária, a Táplálkozástudományi Társaság elnöke, aki az egyik legnagyobb problémának azt említette, hogy hazánkban nincs gluténmeghatározásra akkreditált labor.
A www.liszterzekeny.hu honlapon számos hasznos információt megtudhat az érdeklődő: hol vásárolhat gluténmentes élelmiszert, mely éttermekben rendelhet ilyen ételeket. A betegség egyébként jelentősen megterheli az érintettek pénztárcáját is, hiszen havonta legalább húszezer forintos többletköltséget jelent a speciális élelmiszerek beszerzése.
A Dunaújvárosban élő Schummel Judit 1992, fia 1997 óta tudja magáról, hogy lisztérzékeny. A Duna-parti városban élő hölgy saját tapasztalatai alapján azt tanácsolja, lisztérzékenyek csak olyan megbízható gluténmentes termékeket vegyenek, amelyek a gyártás során nem szennyeződhetnek gluténnal, vagyis olyan gyártósoron készülnek, ahol a szennyeződés kizárható. A betegek közös problémája, hogy különösen vidéken szűkösek a beszerzési lehetőségek. A kisebb helyeken gyakorlatilag nincsenek speciális üzletek. A gyerekek étkeztetése is nehézségbe ütközik, mivel az óvodák és iskolák nem hajlandók egy-két gyerek számára külön főzni.
? Az allergiainfo.hu honlap azt tanácsolja, hogy a lisztérzékeny ne fogyasszon - mivel glutént tartalmaz - búzalisztet, -pehelyt, -korpát, -darát, -csírát, búzakeményítőt, rozslisztet, tönkölylisztet, durumlisztet, árpalisztet, -pelyhet, malátát, vadrizst, búzasört, müzlikeveréket, sört, whiskyt, vodkát, gint.
Nyomokban glutént tartalmazó anyagok: ételsűrítő, maláta, sütőpor, instant kakaó és kávé, levespor, mártáspor, mustár, ketchup, nápolyi, keksz, fogyókúrás porok.
Nem tartalmaz glutént: kukoricaliszt, -pehely, -dara, rizsliszt, burgonyaliszt, kölesliszt, hajdinaliszt, szójaliszt, sárgaborsóliszt, szentjánoskenyérmag-liszt. A zabliszt a legtöbb lisztérzékeny betegnél nem okoz problémát, de fogyasztását a hazai szakorvosok nem ajánlják.