Toxinnal kevert hungarikum
Tavaly szeptemberben a Kecskeméti Városi Ügyészség rendelt el elsőként nyomozást ismeretlen tettesek ellen, miután kiderült: egyes kalocsai és szegedi fűszerpaprika-őrlemények a megengedettnél nagyobb mennyiségben tartalmaznak aflatoxint és ochatoxint. Mindként toxinfajta mérgező, rákkeltő. Miután az aflatoxin egy olyan gombafajta anyagcsereterméke, amely az európai éghajlati viszonyok között életképtelen, már a nyomozás kezdetén éltek a gyanúval: a hungarikumként nyilvántartott szegedi és kalocsai fűszerpaprikához szennyezett külföldi őrleményt kevertek. Kecskemét után Budapesten is nyomozást indított a rendőrség, majd néhány napra az ország valamennyi üzletének polcairól eltűntek a gyanús készítmények, s a nyomozást átvette a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI).
A múlt héten a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség vádat emelt a megyében működő két cég, a Kalocsai Fűszerpaprika Rt. vezérigazgatója, termelési és kereskedelmi igazgatója, valamint a Sükösdi Házipaprika Kft. ügyvezetője ellen "visszaélés ártalmas közfogyasztású termékkel", továbbá "a fogyasztók megtévesztésének" bűntettéért. Nánási László, Bács-Kiskun megye főügyésze elmondta: a kalocsai cég brazil és spanyol, a sükösdi pedig dél-afrikai eredetű fűszerpaprikával javította föl a szokottnál kisebb mennyiségű és gyengébb minőségű hazai termést. Sükösdről 2,5 tonna kevert - és toxinokkal szennyezett - őrleményt szállítottak ki Romániába még az előtt, hogy a keverék laboratóriumi vizsgálata befejeződött volna. A kalocsai cég vezetői azonban már a laboratóriumi vizsgálatok befejezése után, az eredmény ismeretében döntöttek az őrlemény keveréséről és értékesítéséről.
Az ügyészség vádirata szerint a két cég vezetői megtévesztették a vevőket azzal: nem tüntették fel a forgalomba hozott őrlemény csomagolásán, hogy az kilenc és 50 százalék közötti mértékben külföldi fűszerpaprikát is tartalmaz. Vásárlóik így abban a hitben voltak, hogy az őrlemény kizárólag a kalocsai, illetve a szegedi termőterületekről származik.
A visszaélés ártalmas közfogyasztású termékkel bűncselekményt azzal követték el, hogy tudtak róla: mérgező anyaggal szennyezett terméket hoznak forgalomba. (A sükösdi kft. vezetője csak a 2,5 tonna őrlemény kiszállítása után kapta kézhez a laboratóriumi vizsgálatok eredményét, ezért ő az ügyészség szerint nem szándékosan, hanem gondatlanságból követte el tettét.)
A múlt ősszel kirobbant paprikabotrányban érintett két Csongrád megyei székhelyű cég, a Szegedi Paprikaipari Rt. és az ugyancsak szegedi Rubin Paprika Kft. ügyében a Csongrád megyei főügyészség még nem emelt vádat, noha a Nemzeti Nyomozó Iroda annak a két társaságnak az ügyében is vádemelési javaslattal zárta le a nyomozást. (Az érintett cégek vitatják a laboratóriumok akkreditációját. - A szerk.)
Nánási László szerint az a tény, hogy a már megvádolt vezetők egy eredetvédett hungarikum minőségét és hírnevét rontották, büntetőjogi szempontból nem minősítő körülmény, a bíróság azonban a büntetés mértékének megállapításakor ezt a körülményt is mérlegelheti.
Az ügyészség a fűszerpaprika-ügyben alkalmazza először a jogi személyekkel szembeni büntetőjogi intézkedésekről szóló törvényt. Ez a jogszabály akkor alkalmazható, ha gazdasági társaságok vezető tisztségviselői az irányításuk alatt álló cégek érdekében követnek el gazdasági bűncselekményeket. Ebben az esetben a bíróság elrendelheti akár a bűncselekmény hasznából gazdagodó cég felszámolását, korlátozhatja a működését, illetve pénzbüntetéssel is sújthatja. Nánási úgy látja: az ügyészség most valószínűleg pénzbüntetés kiszabását kezdeményezi.