A tervezettnél hamarabb elkészül a nemzeti éghajlat-változási stratégiát megalapozó, úgynevezett VAHAVA-jelentés. A program záró konferenciáját 2006. március 9-én tartják Budapesten, a Magyar Tudományos Akadémia székházában - jelentette be Láng István akadémikus.
Éghajlatváltozás: márciusra kész a VAHAVA-jelentés
A változás-hatás-válaszadás kulcsszavak kezdőbetűiről elnevezett VAHAVA-projekt vezetője szerint a kutatások és az ismeretükben születő intézkedések legfontosabb célja megalapozni a harmonikus együttélést a következő 50-100 esztendőben a változó időjárással, éghajlattal.
Az akadémikus a Debreceni Akadémiai Bizottság székházában tartott tudományos tanácskozáson fontosnak nevezte a tényszerű, a horrorisztikus elemeket nélkülöző tájékoztatást a szélsőségesebbé váló klimatikus viszonyok kapcsán.
Elhangzott: a kutatások kimutatták, hogy a változó klíma már jelenleg is mintegy 100 milliárd forint kárt okoz évente Magyarországon. Láng István szerint az ezt okozó természeti tényezők nagy valószínűséggel gyakoribbak lesznek, s nagyobb gazdasági kárt okoznak.
Az akadémikus 11 eseményt sorolt fel, amelyek gyakoribbá válására számíthatunk. Ezek az ár- és belvizek, az özönvíz szerű esőzések, a nagy mértékű aszályok, a hőséghullámok, a korai, illetve a késői fagyok, a jég- és ónos esők, a szélviharok, az új növényi károkozók és állati kártevők benyomulása a Kárpát-medencébe, valamint az erdők- és bozóttüzek. "A társadalom sérülékenyebbé vált az éghajlati hatásokra" - fogalmazott az akadémikus, hozzátéve, hogy azokat komolyan kell venni, azokra fel kell készülni, s erről a szakma segítségével meg kell győzni a politikusokat és meg kell nyerni a média támogatását.
Láng István szerint drámai riogatás nélkül folyamatos pénzügyi politikával is fel kell készülni az éghajlati kihívásokra.
Mindamellett Láng István az MTI érdeklődésére szólt arról, hogy az utóbbi hónapokban előremozdulás tapasztalható a klímapolitika területén. Utalt arra, hogy az üvegházhatást kiváltó gázok kibocsátásával összefüggő kvótarendszer bevezetése és hamarosan várható kihirdetése mindenképpen előrelépést jelent. Ezen túlmenően egy-egy részletkérdésről több kormányrendelet is született az utóbbi időszakban - tette hozzá.
Reményét fejezte ki, hogy a jövő év szeptemberében nyilvánosságra kerülő VAHAVA-jelentés elkészülte alapot adhat arra is, hogy az Országgyűlés nemzeti éghajlat-változási stratégiát fogadjon el.
(MTI)