Bali szigetére visszatért a terror
Az istenek szigetének is nevezett Balin a két helyen, nagy valószínűség szerint öngyilkos merénylők által kivitelezett támadásnak legkevesebb százhuszonkét sérültje és huszonhat halottja van. Az áldozatok és sérültek zöme indonéz állampolgár, de japánok és ausztrálok is vannak a halottak között. A robbanásokban megsebesültek amerikaiak, németek, franciák, dél-koreaiak is. A diplomáciai képviseletekhez eljuttatott, halottak és sérültek névjegyzékét tartalmazó listán magyarok nem szerepelnek.
A merényleteket közel egy időben, Bali turisztikai központjának is tartott Kuta negyedben - néhány száz méterre a 2002-es, több mint kétszáz áldozatot követelő robbantás helyszíneitől - illetve a Jimbaran nevű tengerparton követték el. Utóbbi igen könnyű célpont, ugyanis esténként turisták ezrei gyűlnek össze a tengerparti homokra telepített, friss fogású halból grillételeket kínáló kerthelyiséges éttermekben. Ezen a területen találhatóak egyébként a Ritz-Carlton-, az Inter-Continental- és a Four Seasons-láncok luxusszállodái is.
A robbantásokat feltevések szerint az al-Kaida indonéz szárnya, a Dzsamaja Iszlamija hajtotta végre. A hét végén egyébként különösen sokan voltak a szigeten, ez ugyanis a muzulmán szent hónapot, a ramadánt megelőző utolsó hétvégék egyike. Ausztráliából is sok vakációzó érkezett a világ egyik legszebb turisztikai célpontjának is tartott Balira.
Bali vallási szempontból is különleges. A világ legnépesebb muzulmán országának szigetén élő hárommillió lakos nagy része hindu vallású. Legtöbbjük pedig a turizmusból, kézművességből él. A 2002-es robbantás után nagy részük elveszítette a munkáját, mivel a várt turisták több mint háromnegyede más úti célt választott. A Népszabadság tudósítójának még júliusban, a robbantás előtt nyilatkozó helyiek szerint az idén kezdett volna igazán visszatérni az élet a szigetre.
Tokió, 2005. október