Szenvedélyek privát klinikája
- De mennyi pénz kell ahhoz, hogy valaki kigyógyuljon szenvedélybetegségéből? - kérdezem Dudits Dénes terápiás programvezetőt egy rábaközi falu, Sobor szállodájában, a Renascor Hotelben, ahol fél éve nyitották meg az ország első magánpszichiátriai és addiktológiai egészségközpontját.
- Legalább egy hónapot töltenek nálunk a betegek, ez a gyógyítással, a szállodai ellátással, a programokkal együtt 620 ezer forintba kerül - mondja Dudits Dénes. - Elsőre soknak tűnik, persze kérdés, hogy mihez képest? A szenvedélyekre költött pénzhez képest például általában nem drága.
Ezt igazolja az egyik beteg, amikor azt mondja, előfordult, hogy egy hónapban másfél milliót szedtek le róla a drogdílerek kokainra.
- Ezek szerint volt miből - szalad ki a számon.
- Igen. Jó időben, jól léptem a rendszerváltás után - mondja a negyvenes éveit taposó vállalkozó. Hozzáteszi: - Csóróként is megszereztem volna a pénzt a szerre, legfeljebb nem a kokaint választom, hanem a heroint vagy a szerves oldószerek valamelyikét. Esetleg úgy jártam volna, mint több ismerősöm: eladósodom. Sokan ennél is tovább mennek, bűncselekményeket követnek el.
A férfi elmondása szerint már másfél éve tudatában van annak, hogy beteg, de nem akart "belekeveredni az egészségügy nem túl titoktartó rendszerébe". Magánorvoshoz járt, aki azt javasolta neki: vonuljon ki egy időre a világból, bújjon el valahová, ahol szakemberek segíthetik a gyógyulását.
- Tíznél több civil és egyházi intézetnél érdeklődtem, a legtöbb helyen olyan betegekkel, olyan szubkultúrával találkoztam, ami első látásra is inkább riasztott, mint vonzott - magyarázza a vállalkozó. - Ajánlottak kapálást, állatgondozást, egyéb munkaterápiát, de nem hittem el, hogy ez segít nekem.
Dudits Dénes azt mondja: a sobori Renascor eddig tizenhat beteget fogadott, zömmel vállalkozókat vagy jómódú emberek családtagjait. Hozzáteszi: elsősorban alkoholbetegek és drogfüggők jönnek hozzájuk, de volt már olyan páciensük is, aki kaszinószenvedélyétől akart megszabadulni.
A sobori egészségügyi központ szakmai tanácsadó bizottságában rangos magyar és külföldi szakembereket foglalkoztatnak. Buda Béla, az Országos Addiktológiai Intézet főigazgatója, Varga Gábor, a Magyar Addiktológiai Társaság főtitkára, Topolánszky Ákos lelkész, szociálpolitikus mellett kanadai és osztrák szaktekintélyek felügyelik a terápiás központban folyó munkát.
- A sobori modell olyan új lehetőséget jelent a szenvedély- és pszichiátriai betegek magyarországi ellátásában, amelyet a klasszikus megyei vagy regionális intézmények helyzetükből adódóan nem tudnak nyújtani - mondja Varga Gábor. - Itt legalább négy hétig olyan közösségben vannak a betegek, amelyben egymás társai és terapeutái is egyben. Gondolatokat cserélnek, közösen alakítanak ki személyre szabott viselkedésmintákat, elemzik egymás életútját, együtt rajzolnak fel jövőképeket. Életmódprogramokat alakítanak ki, amelyek egyes elemeit a helyszínen gyakorolják is. Lehetőség nyílik arra is, hogy később, a terápiát követően a páciensek úgynevezett motivációfenntartó - az új életstílust megerősítő - foglalkozásokon találkozzanak egymással.
A betegek által leginkább kedvelt programok közül a kalandterápiát említi. Ez sziklamászást, különféle akadályok leküzdését, kötélpályákon való mozgást jelent.
Dudits Dénes szerint a Cenaps-féle visszaesés-megelőző módszert viszont csak náluk alkalmazzák. Ennek a tréningnek az a célja, hogy megtanítsa a betegeket a visszaesésre utaló, figyelmeztető apró jelek észlelésére, leküzdésére.
- Figyelemmel kísérjük betegeink sorsát: sajnos van, aki visszatér a szenvedélyéhez, de a többség szermentes életet él - summázza az első hónapok eredményeit a programigazgató.