MSZP-listaalkuk: futnának még
Az első helyekért sok helyütt folyik küzdelem, mivel a szavazólapokon az első öt nevet tüntetik fel.
Egyes megyékben az okoz konfliktust, hogy az országos vezetőségben részt vevő politikusok nem kapnak befutó helyet, vagy egyáltalán nem szerepeltetik őket a listán, mondván: az országos listáról úgyis bejutnak, s így tehermentesítik a területi listát.
A listák élén általában nem országosan ismert húzónevek, hanem a párt megyei elnökei, illetve a megyei közgyűlési elnökök találhatóak. Valószínűnek látszik, hogy Csongrádban az MSZP alelnöke, Újhelyi István jövőre sem kerül a lista elejére, akárcsak 2002-ben. Úgy tudjuk, ő inkább az országos listán kíván indulni, hogy esélyt adjon a helyi politikusoknak. Itt a fiatal szegedi polgármester és megyei elnök, Botka László áll majd az élen. Ugyancsak saját kérésére nem lesz a Veszprém megyei listán Mesterházy Attila elnökségi tag, ebben a megyében Pál Béla található majd a lista első helyén. Megyei elnök lehet a listavezető Hajdú-Biharban (Oláh Lajos), Pest megyében (Szabó Imre), és Nógrádban (Boldvai László). Helyben jobban ismert politikus tűnhet fel az élén Veszprémben (Pál Béla), Hevesben (Sós Tamás) és Bács-Kiskunban (Balogh László).
Mindezek ismeretében érdekes a baranyai lista élén felfedezni Szili Katalint. A házelnök az államfőjelölés idején teljesen elszigetelődött az országos vezetéstől, s ez azóta sem változott. Helyben viszont továbbra is erős, ezért sokak szerint visszavonul Pécsre, s arról a bázisról építi föl magát ismét. Az elnökség beleszólhat abba, hogy ki legyen a megyei listavezető, de szocialista körökben nem valószínűsítik, hogy megvétóznák a 2002-ben is a lista élén álló házelnököt. A listaállítás a megyék belügye, az elnökségnek csak véleményezési joga van, de információnk szerint az eddig az elnökség által tárgyalt két listában is kértek változásokat.
Van ugyanakkor ellenpélda is helyi politikust a megyei lista élére megfontolásra. Jász-Nagykun-Szolnok megyében hagyományosan Szekeres Imre elnökhelyettes az első, Somogyban Lamperth Mónika, Budapesten pedig szintén a szokásoknak megfelelően a pártelnök, vagyis Hiller István az első. A fővárosban ugyanakkor sok konfliktusra lehet számítani az október 12-i párttanácson. Például Gy. Németh Erzsébet és Bakonyi Tibor főpolgármester-helyettesek nem kaptak egyéni körzetet, de információnk szerint a tervezett listán sem állnak túl jól.
Így sokaknak az országos lista jelenthet mentőövet, amely máris túltelítettnek tűnik. Ezen ugyanis a párt prominenseinek van "bérelt helyük": Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-jelölt áll az élen, őt követi a pártelnök és az elnökségi tagok, a parlamenti frakció és a választmány vezetői, illetve a kormány tagjai. Mellettük olyanoknak is kell a hely, akik nem indulnak egyéniben, de fontosak a pártnak. Ilyen például Horn Gyula volt miniszterelnök, de számítani lehet újabb "civil sztárokra" is. Ilyen húzónév volt 2002-ben Doszpot Péter nyomozó és Vári Gyula pilóta. Információink szerint szintén az országos listán van csak esélye a parlamentbe kerülésre az egyéni körzetet nem vállaló Katona Béla és Burány Sándor frakcióvezető-helyettesnek, valamint Kállai Katalin elnökségi tagnak, a Magyar Bálinttal szemben induló Baráth Etele tárca nélküli miniszternek - s a már említett politikusokkal együtt már kilenc hely elkelt. Rajtuk kívül befutó helyet kell kapnia például Gál J. Zoltánnak, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkárának, Gráf József földművelésügyi miniszternek és a kormány több más tagjának is, így a kormányfőt is beleszámolva már most elkelt a 2002-ben befutónak számító helyek legalább harmada.
- Ha a párt felső vezetői fejenként csak négy-öt helyet ígérnek el valakinek, az már húsz, márpedig három éve összesen 31 jelöltünk jutott be a parlamentbe országos listáról - fogalmazta meg aggodalmait a párt egyik elnökségi tagja. Az egyéni képviselő-jelöltek szerepeltetése is eltérő mértékű a megyékben: van, ahol befutó helyet csak egyéni jelölt kapott, és van, ahol vegyes a lista.