Magyarország egy rá szabott vízumútiterv részleteit szeretné megkapni az Egyesült Államoktól - mondta Somogyi Ferenc külügyminiszter csütörtökön, Budapesten.
Vízumútitervet várunk Washingtontól
Egy Magyarországra szabott útiterv egy lépéssel közelebb vihet annak tisztázásához, milyen formában tehetünk eleget azoknak az elvárásoknak, amelyeket az Egyesült Államok támaszt a vízummentesség eléréséhez - jelentette ki Somogyi Ferenc, aki a következő hónapok magyar vonatkozású diplomáciai eseményeiről beszélt újságírók előtt.
Somogyi Ferenc Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kíséretének tagjaként utazik október elején Washingtonba. A kormányfőt a tervek szerint október 7-én fogadja a Fehér Házban George W. Bush amerikai elnök.
A külügyminiszter kiemelte: a vízumkérdés rendezése nem csak Magyarország esetében, hanem általában is egy meglehetősen komplikált és hosszabb távon tervezhető folyamat.
A magyar diplomácia vezetője azt mondta, az amerikai út középpontjában az aktuális kétoldalú és nemzetközi politikai kérdéseken túl a gazdasági, üzleti, befektetői, fejlesztési együttműködés erősítése áll. Somogyi Ferenc kitért arra, hogy a New York-i tartózkodás során a budapesti demokráciaközpont ügye is téma lesz, amelyhez szerinte az ENSZ keretein belül a közelmúltban beindított Demokrácia Alap sok kapcsolódási lehetőséget adhat.
A külügyi vezető az októberi út előtt e hét péntekén is Amerikába utazik, ahol részt vesz az ENSZ New York-i közgyűlésén. Somogyi Ferenc úgy vélte, a világszervezet reformjaival foglalkozó főtitkári jelentés ugyan sokak szerint messze elmarad a várt ambiciózus céloktól, ugyanakkor számos fontos kérdésben sikerült mindenki számára elfogadható megoldást találni, és ez a tény kiindulópontot jelenthet egy hosszabb reformfolyamathoz, amely a biztonság-fejlődés-emberi jogok hármasára összpontosít.
A Biztonsági Tanács reformja kapcsán közölte: sajnálja, hogy a kérdés nagyon korán nagyon komoly ellentéteket hozott a felszínre, és a megoldás egyelőre távolra került. Hozzátette: ehhez az EU konszenzusos álláspontjának hiánya is hozzájárult.
A nyugat-balkáni országok euroatlanti integrációs törekvéseinek segítése lesz a fő téma a regionális partnerségben résztvevő hat ország (a visegrádi négyek mellett Ausztria és Szlovénia) és a nyugat-balkáni országok külügyminisztereinek október 10-11-iki budapesti találkozóján.
(MTI)