"Vannak még kétségeink"

Éppen új véleményt alakít ki az Európai Bizottság a magyar államháztartásról - derül ki az interjúból, amelyet Joaquín Almunia pénzügyi EU-biztos mai-holnapi budapesti útja előtt adott a Népszabadságnak.

- Rutinlátogatásra készül, vagy új üzenetet visz a magyar kormánynak a júliusi bizottsági állásfoglaláshoz képest?

- Hónapok óta tervezett vizitről van szó, az összes új tagállamot felkeresem. A körút célja az euró bevezetéséhez szükséges feltételek megvitatása a kormányok, illetve a központi bankok képviselőivel. Magyarország nem éppen közeli belépést tervez, de akkor is terveznünk kell. Nemcsak a technikai részletekre, a közvélemény felkészítésére is gondolok.

- Fél, hogy a közvélemény nem elég európárti?

- Nem, általában az emberek a közös valuta pártján vannak, de tartanak azért egyes negatív következményektől. Az euró korábbi bevezetésekor voltak például visszaélések az árképzésben. Tervezéssel az ilyesmit el lehet kerülni. Legalább ilyen fontos viszont, hogy az ország gazdasági mutatói is rendben legyenek.

- Ami a magyar konvergenciaprogramot illeti, az Európai Bizottság (EB) július közepén adott értékelést. Ebben elismeri az új hiánycél (3,6 százalék) elérésére tett lépéseket, de ingatagnak találja a költségvetés helyzetét. Ma is ugyanazt a véleményt fogalmazná meg, mint júliusban?

- Szeptember első napján új információkat kaptunk Budapestről a magyar államháztartás helyzetéről. Most ezeket értékeljük ki. Továbbra is vannak kétségeink. A következő hetekben még a pénzügyminiszteri tanács, az Ecofin következő ülése előtt (ez október 11-én esedékes) kialakítjuk az álláspontunkat. Az Ecofin már ennek tudatában dönthet.

- A Fitch és a Morgan Stanley szerint Magyarország, illetve más visegrádi államok nem fogják tudni 2010-ben bevezetni az eurót. A magyar kormány természetesen kitart belpolitikai okokból és a piac megnyugtatása miatt is. Ön mikor mond véleményt?

- Kétévente adjuk ki az átfogó konvergenciajelentést, amelyből a következő jövőre esedékes. Egy dolog legyen világos: mi nem hajszoljuk a tagállamokat. A céldátumokat maguk tűzték ki, s legyenek is gazdaságilag felkészültek, hajtsák végre a szükséges reformokat.

- Az észtek, a litvánok és a szlovének 2007-ben debütálnának az euróövezetben, a visegrádiak talán 2010-ben sem lesznek készen. Nem veri ez szét a zóna bővítését, mint politikai tervet?

- Az biztos, hogy nem lesz olyan tízes bővítés, mint magának az uniónak a tavalyi bővítésekor vagy a tizenkét tagú eurózóna beindulásakor. Az új tagállamok a feltételek teljesítésében igen eltérő helyzetben vannak, s abban sem lehetünk biztosak, hogy a legelsők jövőre megfelelnek.

- A zóna tizenkettes indulásáról beszél, de mint kiderült, az egy évvel később csatlakozó görögök hamis adatokkal, jogosulatlanul vezethették be az eurót.

- Ma már az Eurostaton keresztül nagyon alaposan figyeljük a leadott adatok megbízhatóságát.

- Az EU óva int attól, hogy a tagállamok adókedvezménnyel ellensúlyozzák a magas olajárat. Néhányan ennek nem fogadnak szót. Mit tehet Brüsszel?

- A manchesteri Ecofin-ülésen egyetértés alakult ki az elvekről. Hangolják össze a tervezett lépéseket. Ne adjanak rossz jelzéseket a piacnak, ezzel további keresletet gerjesztve. Nem terhelhetik túl az államháztartást. Ezeket mindenkinek be kell tartania.

Brüsszel, 2005. szeptember

Szőcs László

Joaquín Almunia
Joaquín Almunia
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.