Sólyom a légtérvédelemről tájékozódik
A köztársasági elnök átvette az ország légtérvédelmével kapcsolatos tervekről, elképzelésekről szóló rövid feljegyzést, az elkövetkező időszakban pedig az ezzel kapcsolatos titkos dokumentációkat is meg fogja kapni - közölte Juhász Ferenc honvédelmi miniszter.
- Abban állapodtunk meg, hogy amikor igényli, erről bármikor, bármilyen formában konzultációt folytathatunk - mondta.
A köztársasági elnök nem nyilatkozott az újságíróknak, amikor távozott a Honvédelmi Minisztériumból.
A honvédelmi miniszter még júniusban egy interjúban elmondta, hogy be fogja mutatni Sólyom Lászlónak azokat a NATO-radarra vonatkozó információkat, amelyeket a köztársasági elnöknek civilként nem volt módja megismerni, hiszen ezek egy része államtitok.
A Zengőre tervezett katonai radarról Sólyom László augusztus elején úgy nyilatkozott, hogy szerinte csak akkor lehet alkotmányos a lokátor megépítése, ha bebizonyították, hogy nincs semmilyen más lehetőség. Ilyen bizonyítékot mindeddig nem szolgáltattak. A 2004 őszén nyilvánosságra hozott szakértői jelentés szerint is van alternatív megoldás.
Az államfő megírgérte, hogy ősszel személyesen is részt vesz a Zengő-napokon. A miniszterelnök július elején azt mondta: nincs olyan kormányzati szándék, hogy a Zengőn kellene radarállomást építeni, de újra tárgyalást kell kezdeni egy radarállomás létesítéséről.
A honvédelmi miniszter ugyancsak júliusban közölte: a honvédelmi és a környezetvédelmi tárca a két hónappal korábban hozott kormányhatározat alapján már vizsgálja, hogy a Zengőn kívül milyen más helyszínek jöhetnek még szóba a NATO-lokátor telepítésére.
Juhász Ferenc akkor azt mondta: - Mindaddig amíg, mi nem rendelkezünk konkrét elképzeléssel, s ezeket nem egyeztettük az illetékes szakhatóságokkal, azzal, akinek ebben érdemi kompetenciája van, addig nem fogunk előállni a nyilvánosság elé ezekkel a helyszínekkel.
A szaktárca augusztus elején kezdeményezte a NATO beruházási ügynökségénél, hogy halasszák el a Zengőre tervezett radarberendezés legyártását, amíg megtalálják a lokátor végleges helyszínét.
Az ügy előzménye: civil szervezetek 2004 februárjában megakadályozták, hogy megkezdődjenek az eredetileg a Zengőre tervezett NATO-lokátorállomás megépítéséhez nélkülözhetetlen fakitermelési munkák a Mecsekben. A lakossági felháborodás és a sorozatos megmozdulások hatására tavaly egy szakértői grémium vizsgálta meg a lokátor elhelyezésének lehetőségeit.
(Forrás: MTI)