Bush siet a főbírói kinevezéssel
Az ötvenéves Robertset korábban a bíróság tagságára jelölte az elnök, az első meghallgatásokat erre a hétre tervezték.
Roberts egész eddigi munkássága a konzervatív oldalhoz kötődik. Negyedszázadon keresztül volt Rehnquist közvetlen munkatársa. Roberts a könnyeivel küszködött, amikor Bush tegnap a tévékamerák előtt a 80 éves korában, 34 évi testületi tagság és 19 évi elnökség után elhunyt bíróról beszélt. Az USA elnöke sürgette a szenátust, hogy még a legfelső bíróság munkájának októberi kezdete előtt erősítse meg Roberts kinevezését.
A Fehér Ház nem véletlenül sietteti a folyamatot. A 11 éve állandó összetételű bíróságban eddig 5:4 arányú konzervatív túlsúly volt, Rehnquist meghatározó szerepével. Az új legfelső bírósági elnök munkába állásáig a rangidős John Paul Stevens venné át a testület irányítását, márpedig ő a liberális bírák közé számít. A megmaradt nyolc bíró közül a nem az ideológiai törésvonalak mentén szavazó Sandra Day O'Connor már bejelentette, hogy lemond, amint megtalálják az utódját. A demokraták eddig nem támadták Robertset, mert elismerik, hogy általában az elnök joga a jelöltállítás.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Roberts bírót Bush elnök meglepő gyorsasággal jelölte a legfelső bíróság élére. (A konzervatív jogászt még nem fogadta el a szenátus az lb tagjának sem.) A jelölést, illetve a szavazást hosszas nyilvános vita, a kiválasztott előéletének és politikai-jogászi pályafutásának alapos, szinte ügyészi vizsgálata előzi meg. Bush most különösen kedvező helyzetben van, mert pártja uralja a törvényhozás mindkét házát is. A most elhunyt Rehnquist főbíró szavazata sorsdöntő volt a 2000-es floridai szavazatszámlálás leállításában - lényegében ő juttatta a Fehér Házba a jelenlegi elnököt. Ugyanakkor az ő szavazata akadályozta meg legutóbb az abortusz betiltását célzó konzervatív-vallásos próbálkozást.
Az lb-t most Bushnak sikerülhet hosszú távra a maga képére formálnia: az ötvenéves Robertsen kívül még egy jogászt ültethet a bíróságba. Ez pedig alaposan megnehezítheti a következő, akár demokrata elnök és törvényhozás életét. Veszélybe kerülhet a kisebbségek pozitív diszkriminációja, más értelmezést kaphat a sajtószabadság fogalma, leállíthatnak fontos tudományos programokat is, mint az őssejtekkel való gyógyítás. (M. G.)