A verespataki bányakitermelésre kínál alternatívát az Arany útja
Az erdélyi Verespatakon augusztus 26. és 28. között zajlott a második Szénafesztivál (FanFest), e rendezvényen mutatták be Az arany útja elnevezésű projektet. A Havasi Gyopár környezetvédő szervezet és az Alburnus Maior nevű, a cianidos aranybányászat tervezett megnyitása ellen küzdő szervezet kezdeményezésére, a csíkszeredai Polgár-Társ Alapítvány finanszírozásával megalkotott projekt az aranybányászat helyett fenntartható fejlesztési alternatívát akar kínálni a térségnek.
Az európai, illetve amerikai térségben honos zöld út-mozgalmak mintájára kidolgozott terv lehetőséget teremt a régió természeti, kulturális és történelmi értékeinek megőrzésére.
- A zöld utak a helyi közösségért vannak, csak a közösség támogatásával működhetnek, erősítik a regionális identitást - mondta Potozky László. Románia egyetlen környezetvédelmi projekteket finanszírozó magánszervezetének vezetője szerint a zöld út mozgalom megfelelő válasz lehet a globalizációra.
Az Arany útja végigvezeti a turistákat Verespatak és környéke természeti ritkaságnak számító övezetein, megmutatva a természeti szépségek mellett a régi - római kori - aranybányákat, a bányatavakat, az aranybányászat kellékeit, megismerteti velük a térség lakóit, kultúráját. Az arany útját azonban - akárcsak a többi zöld utat - nem lehet kocsival bejárni, kizárólag gyalogosan, vagy biciklivel.
- Ez az ötödik általunk finanszírozott zöld út - mondja Potozky László, aki szerint az eddig felavatott négy út tapasztalata azt mutatja, hogy igény van az ilyen jellegű turisztikai kínálatra.
Potozky László azt is elmondta, hogy az általa vezetett civil szervezet a környezet védelmét és a közösségek fejlesztését támogatja Romániában, hozzájárulva a fenntartható társadalom kialakításához. Hozzáfűzte, hogy az alapítvány a Partnerség a Környezetért elnevezésű csoportosulás romániai tagszervezete. Környezetvédelmi projekteket támogat Romániában, Csehországban, Szlovákiában, Magyarországon, Lengyelországban és Bulgáriában.
Az elmúlt öt évben az alapítvány által környezetvédelemre fordított összeg meghaladta az egymillió dollárt, a támogatott projektek 300 munkahelyet teremtettek, több mint száz védett terület megőrzéséhez és fenntartásához járultak hozzá, öt új védett területet hoztak létre. Az eredmények közé sorolható továbbá a 850 kilométer hosszú bicikliút kijelölése és több mint 30 ezer facsemete elültetése.
(forrás: MTI)