Fesztivál a verespataki aranykitermelés ellen
A szervezők "Az élet és a folytonosság ünnepének" nevezték ezt a rendezvénysorozatot, amely pénteken vette kezdetét Verespatakon, s amely része a négy éve indult Mentsétek meg Verespatakot! címet viselő projektnek. E rendezvénysorozatnak az a célja, hogy felhívja a figyelmet a Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) kanadai-román vállalat ciántechnológiát alkalmazó aranykitermelési terve ellen.
A tiltakozók szerint ugyanis nemcsak a környezetet kell megmenteni e rendkívül kockázatos kitermelési módszertől, de azt a gazdag kulturális örökséget is, amelyet ez a hely hordoz évezredek óta. E települést már az ókortól bányászati központként tartották számon. Régészeti leletek tűnnének el, az osztrák-magyar monarchia épített öröksége menne veszendőbe, települések válnának a földdel egyenlővé, ha a kanadai-román cég hozzákezdene az arany kibányászásához - vallják a résztvevők.
Kirándulásokkal, koncertekkel tiltakoztak a terv ellen a Románia minden zugából, de külföldről is (például Franciaországból és Spanyolországból) érkezettek. A résztvevők meglátogathatták az Európában egyedülálló római kori tárnákat. Az idén is megmérkőzhettek a fesztiválnak nevet adó sajátos sportágban, a széna-jumpingban, amely annyit jelent, hogy hat méter magasból kell szénába ugraniuk a bátor benevezőknek. A helybeliek bemutatták a falusi élet szépségeit, a verespataki mesterségeket, házi palacsintával, pálinkával és friss tejjel kínálták a vendégeket. Volt graffitikiállítás, mesterségek vására is. Mintegy nyolcezer ember hallgatta meg három napon át a zenekarok koncertjeit.
Sorana Olaru az MTI-nek elmondta: az idén is problémájuk akadt a helyi hatóságokkal. A fesztivál szervezői mintegy négyezer gépkocsi áthaladását kérték, s mert elutasították őket, a törvényszékhez fordultak jogorvoslatért. A fesztivál szervezői meg is nyerték az ügyet, elnöki határozattal végső soron négyszáz jármű áthaladását engedélyezték, tüzetes ellenőrzés mellett.
(MTI)