Intézmények sokkos állapotban
Ehhez nem kell különösebb jóstehetség. A tárca ugyan csak a jövő hétre ígér pontos adatokat, de információink szerint az egyházi kulturális támogatásoknál például mintegy négymilliárd az idén megtakarítandó összeg, a legnagyobb kultúrafinanszírozó szervezetnél, a Nemzeti Kulturális Alapprogramnál (NKA) 4,5 milliárd. A tárca és az NKA büdzséjéből finanszírozott központi kulturális intézményeknél előfordul 300-500 milliós visszafogás is. Bár ezeket az összegeket a miniszter - fent is olvasható - ígérete szerint az érintettek jövőre megkapják, a legtöbben félnek, hogy ez csak a jó szándékot jelenti.
A feladatkörének nagy részében országos hatósági tevékenységet kifejtő Kulturális Örökségvédelmi Hivatalnál (KÖH) az éves költségvetés 20 százaléka a képzendő "maradvány". Varga Kálmán elnök elmondta, év végén általában 280-300 millió forint szokott megmaradni áthúzódó kifizetésként, és legfeljebb 400 milliós zárlatot még úgy-ahogy vállalni tudtak volna, de a rájuk kirótt 576 milliós visszafogás már veszélyezteti a műemléki-régészeti államigazgatási feladatok ellátását. Leáll minden fejlesztés, beruházás - egyebek között a román kori templomok, a határon túli műemlékek helyreállítása -, minden szakmai program. A KÖH-elnök abban bízik, hogy a kormányzat még enyhíteni tud a súlyos szigorításon.
- Az elmúlt éjszakákon gyakran azon törtem a fejem, mit tudunk csinálni - jegyezte meg lapunknak Monok István az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója, aki ma fog vezetőtársaival egyeztetni a takarékossági lépésekről. Ezek között szóba kerülhet a nyitvatartási idő csökkentése, az időszakos zárva tartás - amelyről azonban csak a hallgatói önkormányzatokkal egyeztetve szabad dönteni. Elképzelhető a közüzemi díjak kifizetésének - kötbér ellenében történő - legalább részbeni elhalasztása, a beszállító cégekkel (takarító, fénymásoló) elérendő megállapodással az ugyancsak halasztott fizetés.
- Az amúgy is hiányos gazdálkodással küzdő Operaházban váratlan és aligha menedzselhető kötelezettségnek látszik a 443 milliós maradványképzés - közölte munkatársunkkal Závecz Ferenc ügyvezető igazgató. Ennyit még akkor sem tudnának megspórolni az idén, ha nem nyitnák ki a két színházat. - Félek, egymilliárdos hiány alatt nem tudjuk megúszni az idei évet, holott az új vezetés által bejelentett működési modellváltással lehet spórolni - tette hozzá. Az Operaházban ugyanúgy keresik a megoldás további lehetőségeit, mint a Nemzeti Múzeumban, ahol lapunknak tegnap ennél bővebbet nem akartak mondani.
Kiürül a kulturális civil szervezetek - egyesületek, szövetségek - kasszája is, nem tudják, számíthatnak-e a kulturális tárca költségvetésében részükre megítélt és szerződésbe foglalt támogatásokra. Van olyan szervezet, amelyiknek azt tanácsolták, vegyen fel banki hitelt. Csakhogy az érintettek többsége nem tud garanciát vállalni, hiszen az állami támogatásokból és a pályázati pénzekből tartják fenn magukat. (Más kérdés, ez hosszú távon jó-e így.) Az NKA által idén már megítélt támogatásokról kötött szerződések alapján sem kaptak pénzt a pályázók. Egyes esetekben szerződést sem kötöttek velük. - Panaszos levelek özönét kapjuk emiatt, az érintetteknél a lehető legjobb megoldást próbáljuk választani - mondta lapunknak Perlik Pál, az NKA főigazgatója. A már megkötött szerződésekre kiutalják a pénzt. Júliusban a kormányzat leállított minden kifizetést, amit ugyan már feloldottak, most nagy a torlódás az utalásoknál. A megítélt támogatások egy részére azonban csak jövő évi kifizetéssel tudnak szerződni, esetleg idén csak egy kisebb hányadot utalnak át. Az idén még eldöntendő pályázatokat - például a színházi kollégiumét - sem mondják le, a nyertesek nagy része csak jövőre juthat pénzéhez. Barna Márton, az NKA pályáztatási osztályának vezetője hozzátette: az aláírt szerződések értelmében utalják a nyerteseknek járó pénzeket, másoknak pedig a szerződéseket küldik. Az utalásokat és a szerződéseket azonban sürgősségi, azaz a megvalósuló rendezvények sorrendjében intézik.
A kulturális szervezetek pályázhatnak a Nemzeti Civil Alapprogramhoz (NCA) is. A szervezet az adózók által felajánlott adó 1 százalékának megfelelő összegből és az ehhez társuló költségvetési pénzből működik. - Több mint ötmilliárd forintot oszthatunk szét - mondta Bárdos Ferenc, az NCA tanácsának elnöke, aki levélben kérte a miniszterelnököt, mentesítse őket a kötelező "maradványképzés" alól. Egyebek közt arra hivatkozott, hogy az idén tízezer érvényes pályázat érkezett hozzájuk. A Pénzügyminisztériumtól az a válasz jött tegnap: a "maradványképzéstől" nem tudnak eltekinteni.
Az Illyés Közalapítványnál azonban igen, mert ott eddig nem írtak elő ilyen kötelezettséget. Hadnagy Miklós, az alapítvány irodavezetője azt mondja, a pályázataikon a nyerteseknek folyamatosan utalják a megítélt pénzeket. A Magyar Írószövetség levélben hívta fel a kulturális kormányzat figyelmét a társadalmi szervezetek anyagi ellehetetlenülésére. A levelet száz kulturális szervezetnek küldték el. L. Simon László, a szövetség titkára lapunknak azt mondta: több szervezet vette fel velük a kapcsolatot. Megállapodtak, közösen lépnek fel a kulturális szféra jelenlegi finanszírozása ellen. Nehezményezik, némely kulturális, de üzleti alapon létrejött fesztivál százmilliós állami támogatást élvez, miközben a nonprofit szervezetek elesnek 2-3 millió forintos működési támogatásuktól.