Zengő-ügy: halasztásról tárgyalnak a NATO-val

Az előzetes visszajelzések szerint a NATO beruházási ügynöksége (NC3A) nem zárkózik el attól, hogy elhalasszák a Zengőre tervezett radarberendezés legyártását, amíg megtalálják a lokátor végleges helyszínét - közölte a Honvédelmi Minisztérium (HM) szóvivője szerdán.

Bocskai István, akit a távirati iroda a Reggel és a Magyar Nemzet című napilap híre alapján keresett meg, elmondta: azt kezdeményezték az ügynökségnél, hogy a radarberendezést csak egy későbbi időpontban gyártsák le, és szállítsák Magyarországra. Úgy tűnik, ettől a javaslattól a gyártó olasz cég sem zárkózik el, tette hozzá a szóvivő, hivatkozva arra, hogy a tárca ezzel a vállalattal is felvette a kapcsolatot. Hozzátette: véglegesen még nem állapodtak meg, a megkötött szerződések módosításáról sem döntöttek.

Ha más helyszínen épül fel a lokátor, akkor nem biztos, hogy a többletköltségeket, például a kiegészítő radarok telepítését anyagilag támogatja majd a NATO, mivel a többi tagországnak kell döntenie arról, adjanak-e több pénzt erre a projektre  Magyarországnak - mutatott rá a szóvivő. Közölte, mivel már biztosra vehető, hogy az eredeti megállapodás szerint nem építhető fel a létesítmény, a lokátor építésének kivitelezőjével is tárgyalásokba kezdett a HM a szerződések módosításáról. A megbeszélések arról folynak, hogy más helyszínen is ez a cég végezhesse el a munkálatokat. Mint Bocskai István mondta, ennek a jogi lehetőségét meg kell vizsgálni.

Jelenleg tart az elemzése annak, hogy milyen helyszínek jöhetnek szóba a lokátor telepítésére - fűzte hozzá. A honvédelmi miniszter júliusban közölte, hogy a honvédelmi és a  környezetvédelmi tárca a két hónappal korábban hozott kormányhatározat alapján már vizsgálja, a Zengőn kívül milyen más helyszínek jöhetnek még szóba a NATO-lokátor telepítésére. Juhász Ferenc akkor hangsúlyozta: "mindaddig amíg, mi nem rendelkezünk konkrét elképzeléssel, s ezeket nem egyeztettük le az illetékes szakhatóságokkal, azzal, akinek ebben érdemi kompetenciája van, addig nem fogunk előállni a nyilvánosság elé ezekkel a  helyszínekkel".

A miniszter felidézte, hogy a Zengő esetében a tervek két évig készültek. "Ennyi időnk nincs, mivel a vonatkozó kormányhatározat szerint a kivitelezés tényleges helyszínéről legkésőbb 2006. első negyedévében döntést kell hozni" - mondta, hozzátéve, hogy nyilvánvalóan nem egy-két hónapos ügyről van szó.

A miniszterelnök július elején azt közölte: nincs olyan  kormányzati szándék, hogy a Zengőn kellene radarállomást építeni, de újra tárgyalást kell kezdeni egy radarállomás létesítéséről. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.