Császárveszély a szülészeteken
Az egyetemi klinikákon és a fővárosi kórházakban a legnagyobb az esély arra, hogy a szülő nő nem természetes úton, hanem császármetszéssel hozza világra gyermekét - derül ki a frissen nyilvánosságra hozott, a hazai szülészeti osztályokról készült minőségvizsgálatból. Akad olyan intézet, ahol a kismamák fele császárral szül, a kórházakban van olyan orvos, aki kizárólag csak császármetszéseket végez.
- Az egyetemi klinikák esetében azzal magyarázható a jelenség, hogy hozzájuk a súlyos esetek kerülnek. A fővárosi kórházak nagyarányú császármetszéseire nincs ilyen egyértelmű magyarázat - mondta lapunknak Boncz Imre, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főosztályvezetője.
Tény: míg a hetvenes években az újszülöttek 5,5 százalékát segítették a világra császármetszéssel, addig 2003-ban ez az arány már 25 százalék volt. A szakemberek szerint a jelenségre az sem magyarázat, hogy az utóbbi időben a nők későbbi gyermekvállalása, az újszülöttek kisebb testsúlya miatt a császármetszések gyakorisága világszerte emelkedett. Kiváltképp, hogy az OEP listájából az is kiderül: óriási az eltérés az azonos szakmai besorolású kórházak között.
A laikusok számára is elérhető adatokból ezúttal sem olvasható ki, hogy melyik kórházat érdemes választani vagy ebből a szempontból elkerülni.
- Érthetetlen a különböző városi kórházak közötti 15-20 százalékpontos különbség - mondja Siklós Pál, a fővárosi Szent István Kórház szülész főorvosa. Feltehető ugyanis, hogy ezen a szinten mindenhová nagyjából azonos arányban kerülnek szövődményes esetek. Ezért csak néhány százalékos eltérés lenne elfogadható.
A természetes szüléskor az anyai halálozás kockázata tizedakkora, mint császármetszés után. Ezért csak nagyon indokolt esetben szabad ilyen műtétet végezni - mondta Siklós doktor. A császármetszés szerinte a legritkább esetben jó megoldás, hiszen nehezebb alkalmazkodniuk a műtéttel született babáknak a méhen kívüli élethez, és fokozott kockázattal jár az anya szervezetére is.